Výuku online využijeme i v době po covidu, říká děkan Fakulty zdravotnických studií

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - středa, 28. červenec 2021 12:21
Výuku online využijeme i v době po covidu, říká děkan Fakulty zdravotnických studií Zdroj: se souhlasem ZAK TV

Pokud by si chtěl něco vzít z doby covidové, byla by to teoretická výuka v online prostoru. "Ušetřili bychom tím spoustu času, byla by to třeba výhoda i pro nemocní," říká děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Poslední rok byl pro všechny školy složitý, jak to bylo u vás?
Byl to složitý rok, pro vyučující i studenty. Zrušilo se nám hodně akcí jako promoce, setkání se studenty. Zažili jsme změnu výuky, po desetiletí se to nezměnilo. Bylo těžké se přizpůsobit u oborů, které jsou více praktické, kdy potřebujete sahat na pacienty. Přesunulo se to do online prostoru, což bylo těžké pro všechny. Velmi složité to bylo hlavně pro první ročníky, které nastoupily na týden, dva. Doufám, že bude trochu lépe, ale jsme připraveni na všechno.

Byla online výuka třeba i jako impuls k něčemu dalšímu? Že byste to využili, i když už není nutná?
Určitě, paradoxně starší vyučující to brali jako výzvu. Využijeme toho určitě, je pro nás plus, že vznikla různá videa, která si mohou pustit kdykoli. Holt si ho pustí místo svého oblíbeného seriálu.

Jak náročné to bylo pro studenty?
Těžko říci, všichni studenti ví, co mají za povinnosti. Ty se začaly měnit. Bylo těžké vybalancovat, aby splnili své povinnosti. Většina našich studentů neseděla doma, šli pomáhat. Alespoň byli v praxi, i když nedělali, co by měli dělat.

Jaký očekáváte podzim?
Jsem paradoxně trochu pesimista. Ale věřme, že bude lépe a už se nezavře. Ale připravujeme se i na to nejhorší. Nakoupili jsme nějaké pomůcky, s kterými se dá pracovat v rámci simulací. Naši studenti už i za covidu měli vyjímku od ministerstva, že jsme mohli vzdělávat dál. Praxe tedy probíhaly.

Prý připravujete i knihu..
Připravujeme. Jmenuje se "Nelékaři v době kovidové". Je to o studentech, o jejich příbězích. O tom, že tuto situaci nikdy nezažili. Bude to poděkování studentům. Zkrátka dojemné příběhy.

O čem bude studium v nové době?
Chceme zkusit přizpůsobit studium i do online prostoru. Nemá smysl něco vykládat víckrát. Můžeme to streamovat zároveň. Je to dobré pro studenty, kteří třeba onemocní. Zameškali jste, sháněli jste poznámky. Takhle budete moci koukat na přednášku online. Doufám, že se to stane a teorie se přesune do online prostoru.

Uvítají to i učitelé?
Já doufám, že jo. Domluva bude, že třeba jednou za 14 dní budou moci přednášet online. Tím možná získáme i nové odborníky, že nebudou muset dojíždět. Hledám v covid době i pozitivní věci. Ušetří to přesuny a výuka se zefektivní.