Vzdá se ODS reálné moci? Krajskou radu by podle posledních zpráv ovládl Bernard s Piráty

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 12. říjen 2020 09:32

Velký až nečekaný ústupek ve prospěch uskupení kolem Josefa Bernarda a Pirátů v sobotu oznámil krajský šéf ODS Martin Baxa. Stalo se tak po jednání o možné krajské koalici, kde by měl podle posledních zpráv většinu právě Bernard s Piráty.

Strany STAN a PIRÁTI potvrdily svoji předchozí nabídku na pozici hejtmana, kterou jsme samozřejmě přijali, a v návaznosti nato jsme se shodli na zastoupení v krajské radě v poměru 4 místa ODS-TOP09, 3 pro STAN a 2 PIRÁTI,“ sdělil Baxa na Facebooku.

Podle takového vzorce by se pravicová koalice ODS s TOP 09 vzdala většiny v krajské radě, kterou by nově drželi Piráti společně s pětičlenným uskupením Josefa Bernarda, STAN, Zelenými, kontroverzním plzeňským seskupením Pro Plzeň a Idealisty.

Kraji by vládl třetí a čtvrtý

Plzeňskému kraji by tak reálně vládly subjekty, které ve volbách paradoxně skončily až na 3. a 4. místě. Mírnou útěchou pro druhou ODS by bylo obsazení postu hejtmana. Hnutí ANO, které krajské volby vyhrálo, by nakonec skončilo v opozici.

Devítičlenná rada včetně hejtmana fungovala i v uplynulém funkčním období. Tehdejší hejtman Josef Bernard ale před volbami přeběhl z ČSSD na kandidátku se STAN a dalšími subjekty, přičemž po konci v sociální demokracii dal svou funkci k dispozici, a nakonec byl na svůj návrh odvolán. Rada tak nakonec dosloužila osmičlenná.

Výsledky krajských voleb
1.       ANO 2011 22,50 % hlasů / 12 mandátů
2.       ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů 21,23 % hlasů / 11 mandátů
3.       STAN s Josefem Bernardem a podporou Zelených, PRO Plzeň a Idealistů 14,90 % hlasů / 7 mandátů
4.       Česká pirátská strana 13,56 % hlasů / 7 mandátů
5.       SPD 6,18 % hlasů / 3 mandáty
6.       ČSSD 5,85 % hlasů / 3 mandáty
7.       KSČM 5,48 % hlasů / 2 mandáty
Autor: kap