×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Vzduch v Bernardově táboře houstne. Musíme si to vyříkat interně, říká Čížek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 14. říjen 2020 20:02
Cizek Pavel Pavel Čížek, jeden z vyjednávačů hnutí STAN.

Velké dusno panuje v pětičlenné volební koalici exhejtmana Josefa Bernarda. Hnutí Pro Plzeň, které je její součástí, totiž hrozí svým odchodem, pokud nezíská post v krajské radě. Nesouhlas s tím, jak koaliční partner řeší spory, nyní vyjádřil šéf hnutí STAN Pavel Čížek.

Hnutí Pro Plzeň v úterý zahájilo střelbu do vlastních řad. Podle jeho představitelů ale zcela oprávněnou s ohledem na to, jak přispělo k volebnímu výsledku. Ze sedmi získaných mandátů dva patří politikům z Pro Plzeň Jiřímu Uhlíkovi a Vladimíru Tichému.

Není vyloučeno, že rozkol v Bernardově táboře může zhatit dosavadní jednání o krajské koalici mezi ODS, TOP 09, Piráty a Bernardovo blokem. Ta se jeví jako velmi chatrná ještě před tím, než vůbec vznikla. Pro Plzeň už dříve označilo za chybné a zbrklé spojení s Piráty a před koalicí varuje i řada členů ODS, kteří na Bernardovo seskupení pohlížejí s nedůvěrou.

Vyhrožují odchodem

Tentokrát Hnutí Pro Plzeň kritizuje, že v možné krajské koalici mají volebnímu seskupení Josefa Bernarda, STAN, Zelených, Pro Plzeň a Idealistů připadnout tři křesla v krajské radě, přičemž všechny by je měli obsadit politici z hnutí STAN včetně Josefa Bernarda.

„V případě takového rozdělení nebude hnutí PRO Plzeň pokračovat v dalších koaličních jednání,“ citovali hnutí Pro Plzeň lokální servery qap.cz a RegionPlzeň.cz. Nesouhlas s veřejnou kritikou od svého partnera ve středu vyjádřil šéf hnutí STAN Pavel Čížek.

Čížek: Vyříkáme si to interně

„Hnutí Pro Plzeň si teď žádá místo jednoho radního. Jednání k tomu ještě nemáme ukončená. Trochu se mi nelíbí, že to prezentují veřejně, protože to jsou interní věci každého sdružení. Tyto věci si musí vždy vyříkat uvnitř každé hnutí nebo každá koalice,“ řekl Čížek.

Zda nakonec hnutí STAN přenechá jedno křeslo v Radě Plzeňského kraje hnutí Pro Plzeň, však dosud není jasné. „Nevylučuji vůbec nic. Je to věcí dohody a musí se na tom shodnout více lidí. Máme na to nějaký předvolební mechanismus,“ sdělil redakci Plzeň.cz Čížek.

Další jednání v pátek

Jisté ale je, že pokud hnutí STAN neustoupí ve prospěch hnutí Pro Plzeň, volební koalice vedená Josefem Bernardem a dvojkou Pavlem Čížkem ztratí dva mandáty v zastupitelstvu a zřejmě oslabí i v krajské radě, a to buď na úkor plánovaných partnerů ODS a TOP 09 či Pirátů.

Právě ODS a TOP 09, Piráti a seskupení kolem Josefa Bernarda totiž v těchto dnech jednají o vzniku koalice. Naopak v ústranní stojí vítěz voleb, kterým se stalo hnutí ANO. Vyjednávání o koalici mají pokračovat v pátek. Zda už koalice vznikne, ale není jasné.

Autor: kap, osm