Home Zpravodajství Aktuálně Za letní prác...

Za letní práci v pohostinství může brigádník dostat i skútr

V Plzeňském kraji jsou druhé nejvyšší mzdy v gastro a hotelnictví. Zatímco celostátní průměr se pohybuje někde pod patnácti tisíci korunami, na Plzeňsku je to 18 000 korun a v Praze 21 000 korun. Přesto i v našem regionu chybí v pohostinství stovky lidí. A patrné je to nejvíc v letní sezóně. Ale kde a jak stálé zaměstnance i brigádníky v současné době hledat? A jak udržet ty stávající? K řešení problémů s nedostatkem lidí pomůže i originální nápad. Přední český hráč na trhu zprostředkování a dovozu jídla z restaurací připravil na letošní léto pro studenty nejen zajímavou a flexibilní práci, ale zároveň benefit.

Situace v gastro segmentu a ubytovacích službách je podle informací z mnoha provozoven kritická. Restaurace a hotely sice nabízejí podobné množství pracovních příležitostí jako v loňském roce, ale zájem o ně projevuje výrazně méně lidí. A to situaci v segmentu, který se potýká s dlouhodobým nedostatkem lidí – zejména číšníků, kuchařů, pomocných kuchařů a recepčních – ještě zhoršuje.

„Nedostatek lidí v gastronomických a ubytovacích službách má několik důvodů: jde o fyzicky i psychicky náročnou práci, která není dostatečně finančně ohodnocená, pokud pomineme špičky v oboru. Je zde tradičně velmi vysoká fluktuace, z povahy práce vyplývá, že pracovní doba je často delší než 8 hodin denně,“ rozkrývá specifika tohoto oboru Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

K řešení problémů s nedostatkem lidí pomůže i originální nápad. Příkladem je aktuální akce služby DámeJídlo.cz. „Napadlo nás nabídnout zejména studentům, kteří v letním období užívají prázdnin, možnost přivydělat si, a navíc získat k zapůjčení vlastní dopravní prostředek,“ říká Jan Matějů, CEO DámeJídlo.cz. „Každý, kdo u nás odpracuje do konce září alespoň 24 směn, získá na léto bezplatně zapůjčený skútr.“

Studenti si tak mohou léto plánovat podle svých potřeb a možností. Mohou flexibilně rozvrhnout svůj čas mezi sportovní a volnočasové aktivity, cestování, brigádu nebo přípravu na zbytek zkoušek. Pro tyto mimopracovní činnosti mohou libovolně používat skútr, který jim jako benefit k brigádě zapůjčí DámeJídlo.cz.