Za pokus o vraždu otčíma potvrdil soud mladíkovi desetileté vězení

Zveřejněno v Krimi západ
Od - úterý, 5. březen 2024 17:22
Za pokus o vraždu otčíma potvrdil soud mladíkovi desetileté vězení ilustrační. Foto: pixabay

Dvaadvacetiletý mladík z Plzně si odpyká deset let vězení za to, že se pokusil zavraždit nožem svého otčíma. Trest mu dnes pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obžalovaného. Muži se spolu pohádali kvůli tomu, že nevlastní syn doma nepřispíval na nájem. Mladík tvrdil, že jeho počínání bylo nutnou obranou poté, co mu dal otčím pěstí.

„I kdyby došlo k určité fyzické potyčce, nemělo by to na skutkové a právní posouzení věci vliv. Při nutné obraně by muselo jít o přímo hrozící nebo trvající útok. Na těle obžalovaného nebyla zjištěna žádná poranění a poškozený nebyl nijak ozbrojen,“ řekla předsedkyně odvolacího senátu Michaela Pařízková. Trest uložený na samé spodní hranici sazby podle ní není nepřiměřeně přísný.

Pokus o vraždu se stal loni 2. června v jednom z bytů v plzeňské Táborské ulici. Mladík vzal po předchozí slovní rozepři nůž z kuchyňské linky a velkou silou bodl otčíma do břicha. V dalším útoku mu zabránila matka, která ho odtáhla. Pachatel poté utekl i s nožem, který venku odhodil do řeky.

Otčím přežil jen díky včasné lékařské pomoci. Nůž mu proťal tlusté i tenké střevo a poranil žaludek.

čtk