Začátek pracovního týdne v Plzni rozhodně neznamená nudu!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 19. červen 2023 06:31

Média

Festival, divadlo, kvíz i koncerty zaženou šeď pracovních dní. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky.

Pondělí 19. 6.

4. ročník festivalu Street art festival WALLZ no. 4 začne v DEPO2015 hned v pondělí.
Každý rok na jeden červnový týden pohltí Plzeň záplava barev během street artového festivalu WALLZ. Úspěšný projekt si klade za cíl rozvíjet kvalitní umění ve veřejném prostoru města. Přiváží do Plzně hvězdná jména umělců světové graffiti scény, kteří každoročně zanechají své muraly, tedy velkoplošné malby, na cca deseti lokalitách po celém městě. Výtvarníci se svými uměleckými zásahy snaží kultivovat často nevzhledné plochy různých objektů od obytných domů, které do projektu hlásí sami majitelé, přes technické budovy města až po protihlukové zdi či celé ulice.
Plzeňský veřejný prostor letos oživí již čtvrtý ročník festivalu. Umělce z Čech i ze zahraničí budete moci potkat v ulicích přímo při tvorbě od pondělí 19. 6. do pátku 23. 6., kdy proběhne závěrečná festivalová party a vernisáž doprovodné výstavy v DEPO2015.
Kromě velkoplošných maleb od etablovaných umělců, jako jsou Pauser, Obic, Patrik Hábl, Dante či umělecká dvojice ZEBU se letos na festivalu představí také Pavel Dušek se svými betonovými reliéfy. Mezi známé objekty, které letos dostanou nový háv, patří bývalá jídelna na Jateční ulici, boční stěna budovy Waldorfské školy na Husově náměstí nebo soukromý objekt bývalých garáží na nábřeží řeky Radbuzy naproti DEPO2015. Festival opět zpestří bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Na výprodej oblečení Second hand můžete přijít od pondělí 19. 6. do čtvrtka 22. 6. vždy mezi 9:00 – 17:00 do DEPO2015.

Již pětistou reprízu představení Tři mušketýři uvádí od 9:00 Divadlo Alfa!
Místo řinčení kordů zní cinkot sklenic… Legendární loutkoví mušketýři slaví 17 let od své premiéry a nadto si Athos, Porthos a Aramis přiberou d´Artagnana do party už po pětisté! Nenechte si ujít kus, se kterým Divadlo Alfa zcestovalo svět, a přijďte to oslavit společně s mušketýry v duchu hesla: Jeden za všechny, všichni za jednoho! Představení je určeno divákům od 9 let.
501. repríza se pak hraje v 19:00.

Přednáška Věry Tydlitátové Theodicea – aneb proč Bůh dopouští zlo? začíná v 17:00 v Rabínském domě v Plzni.
Jednou z nejobtížnějších otázek teologie, filozofie a dějin je, proč dobrý Bůh dopouští na světě, který stvořil jako dobrý, tolik zla. O odpověď se pokoušely staré mezopotámské mýty, biblická kniha Jób i řada folozofů. Aktuální se tato otázka stala zejména po šoa. Odpovědi jsou různé a žádná nás plně neuspokojuje. Musíme se však ptát dál.

Komedii Blbec k večeři uvádí od 19:00 Divadlo Pluto.
Pierre Brochant je nakladatel, jehož přátelé mají velmi rádi drsnou zábavu. Každý týden je pořádána takzvaná večeře blbců, kdy každý účastník přivede co nejvýstřednějšího hosta a baví se jeho hloupostí. Tentokrát má Pierre něco extra - ministerský úředník Francois Pignon je snad opravdu "král blbců". Co se však nestane, Pierre se zraní při golfu, na večeři nemůže přijít a Pignon je už na cestě. Pierre zažije dlouhý večer plný neočekávaných zvratů, kdy vyvstane otázka, kdo že je vlastně onen blbec?
V hlavních rolích francouzské komedie vás bude bavit Pavel Kikinčuk a Daniel Rous.

Premiéru komedie A. Řeháčkové Úterní klub uvádí soubor Théta od 19:00 v Divadle Dialog.
Úterní klub je komediální hra, v níž se dva přátelé scházejí každé úterý v parku a hrají si na gentlemany ve stylu anglických klubů. Škála témat, která probírají, je opravdu pestrá. Jedním z nich je i otázka, jak by měla vypadat ideální žena. Odpověď ovšem není ani jednoznačná, ani snadná. Úterní gentlemani tedy přistoupí k zajímavému experimentu, v němž důležitou roli sehraje žena, která rozhodně ideální není. Bude jejich experiment úspěšný?

Hospodský kvíz Nakvíz je pro vás připraven od 19:00 v DEPO2015.

Benefiční koncert Jazz & Swing Night pro dětský úsměv začíná v 19:00 v Měšťanské besedě.
Přispět na dobrou věc za poslechu více či méně známých jazzových a swingových melodií v podání kapely Jeeper Creepers zpěváka Petra Beneše a jejich hostů můžete opět po roce v Měšťanské besedě! Zde na zahradě se odehraje již 13. ročník tradičního benefičního koncertu, jehož veškerý výtěžek poputuje do Dětského domova v Trnové.

Úterý 20. 6.

Divadlo Alfa uvádí v 9:00 a v 10:30 oblíbenou inscenaci Tři mušketýři.

UOP v Plzni zve od 16:00 na přednášku Petra Sokola Kapitoly z prezentace archeologie I. v rámci cyklu Minulostí kolem nás.
Seriózně i odlehčeně podané tuzemské i zahraniční příklady prezentace archeologických témat a lokalit, způsoby prezentace a některé problémy s ní spojené. V této přednášce bude představen příběh jedné netradiční edukační pomůcky, na příkladu dvou západočeských lokalit dokumentován způsob prezentace archeologie a historie prostřednictvím exkurze i naučné stezky a třetí částí pak bude ukázkou toho, že ne vždy se vše povede tak, jak by mělo…

Paleta: Květa Monhartová
Víte, jak rychle usychají barvy? Ne? Tak to si musíte přečíst novou knihu Květy Monhartové. Představení tvorby plzeňské výtvarnice začíná v 17:00 v Galerii 13.

Zábavně naučný dvouhodinový pořad s Ladislavem Špačkem Etiketa ve zkratce začne v 17:00 ve Velkém sále KD Šeříková.

Přednáška Vnitřní síla ženy začíná v 18:00.
Ženy se vždy snažily najít ve svém životě hodnoty, které jim přinesou jistotu, víru v sebe sama a oporu v těžkých okamžicích. V různých kulturách hledaly své vnitřní bytí spojené s rolemi, které jim umožňovaly rozvíjet ty nejlepší potenciály. Přednáška v Nové Akropoli vám toto téma rozevře opravdu do hloubky.

Frankenstein – skutečný příběh uvádí v 18:00 Nová scéna DJKT v rámci 6. ročníku festivalu Na scénu!, který od 20. do 25.6. nabídne 5 představení a přes 20 nejrůznějších workshopů, kurzů a besed pro profesionály, studenty i laiky z řad široké veřejnosti.

Přednáška Mileny Hasalové Ikony – příběh krásy II. začíná v 18:00 Loosových interiérech.
…je krása v očích pozorovatele? Je pak to, co považujeme za hezké…opravdu hezké? Jak se liší krása od atraktivity – a na čem z toho v módě vlastně záleží? Je krása cíl, nebo spíš cesta? Jsme krásní všichni, nebo není krásný nikdo? A sluší se vůbec na to ptát?

Letní swingová tančírna začíná v 18:30 u Kalikovského mlýna.
Konec školního roku s sebou už tradičně přináší swingovou tančírnu pod širým nebem, kterou připravuje Jazz bez hranic. Letos se bude konat u vody, v Kalikováku, a zahrát přijedou skvělí pražští Appen Dixie, což znamená, že muzika bude parádně šlapat a nebude zrovna pomalá. Závěr večera pak bude patřit jako obvykle plzeňské formaci Zhirawski Memory Band.

Kdo nestíhá swing u Kalikováku, pro toho je připravena Tančírna Tance v Plzni v Ústředně DEPO2015 od 19:00.

Degustace rumů v Plzni začíná v 19:00 v Saloonu Roudná Plzeň.
Degustace pravého rumu pod vedením profesionálního rumového someliéra, který se zabývá degustacemi více jak 9 let. Na dvouhodinové ochutnávce se účastníci dozví vše o historii a výrobě. Na šesti vzorcích konkrétního rumu, který byl vybrán, poznají degustující rozmanitost tohoto destilátu.

Past na myši uvádí od 19:00 Velké divadlo DJKT.
I pro Past na myši platí duchaplné rčení královny detektivek Agathy Christie, že „hra je něco mezi křížovkou a štvanicí“. Past na myši je její nejúspěšnější hrou. Světová premiéra se uskutečnila v Londýně v roce 1952. Tato konkrétní inscenace je nepřetržitě uváděna po celých 70 let až dodnes, a to ji činí nejdéle uváděnou divadelní inscenací všech dob (zapsána je i v Guinessově knize rekordů). 

Komedii Podzimní večer Jefferyho Wilsona uvádí ORÁKULUM od 19:00 v Divadle Dialog.
Samota a starosti mohou v člověku vyvolat bizarní myšlenky. Co však dělat, když tyto myšlenky ožijí? Zachovat zdravý rozum, nebo přejít na svůdnou stranu šílenství? Neobvyklá zkušenost lehce talentovaného spisovatele se odehrává v magických ulicích New Orleans.

Mucha
Na koncert punk art rock jste zváni od 20:30 do Zach's Pub.

Slam Poetry All Stars v rámci Divadelního léta pod plzeňským nebem začíná ve 20:30 v Proluce.

Začátek pracovního týdne v Plzni rozhodně neznamená nudu! Ilustrační foto: Peggy Kýrová