Zarzycký chtěl být neuvolněným náměstkem na městě, zastupitelé jeho návrh nepodpořili

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 9. květen 2022 17:38
Zarzycký chtěl být neuvolněným náměstkem na městě, zastupitelé jeho návrh nepodpořili Foto: se souhlasem R. Zarzyckého

Krajský předseda hnutí ANO Roman Zarzycký bude zatím dál zastávat funkci uvolněného náměstka primátora i hejtmana. Zarzycký chtěl splnit etický kodex, který říká, že jedna osoba nemůže vykonávat dvě uvolněné funkce. Jeho návrh o neuvolnění ale v pondělí zastupitelstvo města neschválilo.

"V našem hnutí není zvykem, abychom jakkoli kumulovali funkce. Prosím vás, abyste mi tedy umožnili nekumulovat a naopak umožnili vykonávat funkci prvního náměstka za snížený tarif jako neuvolněný tak, abych tady mohl dokončit projekty," uvedl Zarzycký při jednání zastupitelstva s tím, že v jeho portfoliu by zůstal sport, zoo a podpora sportovní infrastruktury. Část kompetencí na městě by přešla na radní Lucii Kantorovou, druhá část pak na radního Vlastimila Golu. Zároveň Zarzycký deklaroval i to, že nebude pobírat plat za předsedu představenstva Plzeňských městských dopravních podniků.

Primátor Pavel Šindelář (ODS) ale navrhl, aby se místo neuvolněného náměstka stal Zarzycký řadovým radním. "Neumím si představit to, že jako primátor mám neuvolněného prvního náměstka. Svojí pravou ruku, která mě zastupuje a má dost povinností. Mně to neladí. Pokud si potřebujete vyřešit problém, který jste si způsobil na kraji, tak je vhodnější, abyste zvážil to, jestli byste nebyl v pozici neuvolněného radního na městě a na kraji ekonomického náměstka," navrhl Šindelář.

Zastupitel Martin Baxa (ODS) zase doporučil Zarzyckému, aby na funkci náměstka rezignoval. "Než tady dělat složité manévry, tak se na čtyři měsíce vzdejte funkce, pověřte někoho z kolegů a je vyřešeno," podotkl.

Zarzycký je ale přesvědčený, že obě funkce vykonává natolik zodpovědně, že není problém v tom, aby zastupitelé přistoupili na jeho požadavek. "Nechci dvě uvolněné a placené funkce," dodal Zarzycký.

Nakonec ODS prostřednictvím předsedy zastupitelského klubu Davida Šloufa navrhla, že návrh podpoří, jen pokud (Zarzycký, pozn. red.) nebude nadále prvním náměstkem primátora. Na to ale Zarzycký nepřistoupil s tím, že požádá na červnovém zastupitelstvu kraje, aby jako neuvolněný vykonával funkci na hejtmanství.