Zástupci ANO, PRO PLZEŇ a Pirátů odvolali radní ze STAN

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - úterý, 30. duben 2024 06:01
Zástupci ANO, PRO PLZEŇ a Pirátů odvolali radní ze STAN Zdroj: ÚMO Plzeň 1

Během středečního jednání Zastupitelstva městského obvodu Plzeň 1 došlo k odvolání členky rady obvodu Zuzany Buriánové (STAN). Dohodli se na tom zástupci ANO, PRO PLZEŇ a Pirátů, a to bez podání bližšího vysvětlení.

Pro odvolání Buriánové hlasovalo 15 zastupitelů. Vedení obvodu odůvodnilo její odvolání z rady pouze tím, že panovala názorová neshoda. „Jednalo se o dlouhodobější názorovou neshodu v rámci koalice,“ uvedla k celé věci starostka Ivana Bubeníčková (ANO).

Opoziční zastupitelé ODS a TOP 09 kritizují, že odvolání Buriánové zástupci ANO, PRO PLZEŇ a Pirátů ostatním zastupitelům nijak nevysvětlili a odmítli k tomu cokoliv bližšího říct. „Myslím si, že jde o tak závažný bod, že není možné to spláchnout jednou větou o neshodách. Prosil bych podrobněji zdůvodnit, v čem ty neshody jsou. Dozvěděli jsme se jen to, že tento bod by bylo dobré dál vůbec neprobírat. Považuji to za naprosto neuvěřitelné,“ řekl během středečního jednání zastupitel Martin Leška (TOP 09).

„Já jsem v zastupitelstvu 14 let, ale tohle jsem ještě nezažila. Jak chcete v budoucnu spolupracovat? Jak se budete v budoucnu chovat ke svým koaličním partnerům?“ dotazovala se zastupitelka Ilona Jehličková (TOP 09). „Já si myslím, že je to tak závažný problém, že bychom si zasloužili vysvětlení,“ okomentovala téma odvolání Buriánové z rady obvodu bývalá starostka Helena Řežábová (ODS).

Místostarosta obvodu Jiří Uhlík (PRO PLZEŇ) sdělil, že odvolání Zuzany Buriánové je dohodou ostatních stran koalice, které s hnutím STAN dál vládnout nechtějí. „Politické subjekty, které navrhují odvolání paní kolegyně Buriánové, se rozhodly, že nechtějí být v koalici s politickým hnutím STAN. Žádné jiné vysvětlení za tím nehledejte, pokud ho tam hledáte, tak si ho vymýšlíte,“ řekl Uhlík.

„Koalice se prostě dohodla, že s paní Buriánovou nechce spolupracovat a navrhla tento materiál. Další detaily vás vlastně nemusí zajímat. Prostě s ní nebyla shoda, v rámci koalice,“ okomentoval situaci radní MO 1 Jiří Winkelhöfer (PRO PLZEŇ).

Do funkce člena rady městského obvodu Plzeň 1 byl místo Buriánové zvolen Pirát Martin Holzman. Dnes již bývalá radní Buriánová uvedla, že jediným důvodem pro její odvolání jsou její postoje a názory, které jsou údajně více opoziční než koaliční. „Konkrétní příklad jsem ale také nedostala. Pokud mi bylo něco v rámci rady vytýkáno, jednalo se o maličkosti, které nemohly ovlivnit koaliční spolupráci. Vedení obvodu jsem zároveň upozornila, že mým odvoláním porušuje koaliční smlouvu, která jasně stanovuje postup při řešení konfliktních situací uvnitř rady a koalice,“ řekla Buriánová s tím, že o právním postupu v souvislosti s porušením koaliční smlouvy zatím neuvažuje.

Podle předsedy plzeňské organizace STAN Ladislava Nového dostalo hnutí STAN nabídku, že v koalici může zůstat, pokud se Buriánová vzdá mandátu zastupitelky a nahradí ji někdo jiný. „Naše oblastní organizace tuto nabídku odmítla. Zasahuje to do naší personální politiky, nekoresponduje to s vůlí voličů, kteří si paní Buriánovou zvolili,“ řekl Nový. „Určitě nemáme pocit, že by paní Buriánová provedla něco, kvůli čemu by musela být odvolaná. Pokud se neshodla s někým v radě, měl být zachován postup při řešení konfliktů uvnitř rady a koalice. Tímto jednáním a jejím odvoláním byla však porušena koaliční smlouva,“ uvedl dále Nový.