Zastupitelé rozhodli. Josef Bernard jako hejtman končí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 8. červen 2020 13:39
ustavující ZPK_Šlajs_Bernard Moment, kdy se Bernard stal oficiálně hejtmanem / foto Krajský úřad Pzeňského kraje

Aktualizováno 11:12 Josef Bernard opouští křeslo hejtmana Plzeňského kraje. Stalo se tak měsíc poté, co oznámil svůj odchod z ČSSD i to, že na nejbližším zastupitelstvu nabídne svou funkci hejtmana. Krajští zastupitelé v pondělí schválili jeho rezignaci. Plzeňský kraj bude až do konce tohoto funkčního období bez své hlavy, Bernarda bude zastupovat náměstkyně Marcela Krejsová (ODS).

Pro odvolání Bernarda hlasovalo 39 ze 44 přítomných zastupitelů, tři se zdrželi, (Bernard a další dva zastupitelé Starostů a Patriotů) a dva, Pavel Čížek (STANPatr) a Světlana Budková (ČSSD), byli proti. Další jednání zastupitelstva po Bernardovi ihned přebrala statutární zástupkyně Marcela Krejsová, končící hejtman naopak okamžitě musel zamířit do lavic pro řadové zastupitele. ČSSD, která má podle koaliční smlouvy zastávat post hejtmana, nikoho nenavrhla, stejně jako jiné strany. "Protože je to tak blízko podzimních voleb, bylo by to nekorektní. Stávající rada bude pokračovat bez hejtmana," řekl předseda klubu ČSSD a náměstek Ivo Grüner.

Žádné dlouhé debaty se kolem prvního bodu, kterým byla rezignace hejtmana, nevedly. "Není to pro mě jednoduché. Je to opravdu poprvé, co se takhle v České republice jedná, zvlášť na popud hejtmana. Zažil jsem různá zastupitelstva, ale nikdy jsem nebyl přítomen odvolání hejtmana, natož, když ho navrhuje sám. Nepopíráme úspěchy koalice, my jen reagujeme na jeho bod," uvedl ve svém proslovu Grüner.

Předseda klubu ODS a primátor města Martin Baxa přiznal, že ho hodně mrzí situace, která nastala. "Považuji toto období za období úspěšné, podařila se celá řada dobrých projektů. Chápeme požadavek zastupitelů na ČSSD, abychom podpořili odvolání. Ctíme zásadu, že dohody mají být dodržovány," podotkl Baxa.

Koaliční smlouvě dostála také Koalice pro Plzeňský kraj. "Vážím si Josefa Bernarda nejen profesně, ale i lidsky. Na druhou stranu musíme dostát koaliční smlouvě. Byli jsme vyzváni, abychom hlasovali o odvolání hejtmana. Po velmi dlouhé době jsme se tedy tak rozhodli," uvedla Ivana Bartošová (Koalice pro PK).

Setrvání Bernarda na postu hejtmana si naopak přál náměstek Pavel Čížek (STANPatr). Setkal jsem se se stovkami lídrů obcí a za tu dobu jsem si vytvořil představu o tom, kdo je dobrý šéf. Musí to být člověk s pevnou vizí. On přinesl něco nového, dlouhodobou zkušenost z podnikání a jasnou představu. Přinesl kolektivní jednání. Pro kraj udělal maximum a vymyká ze z běžného politika na komunální nebo krajské úrovni," chválil Bernarda Pavel Čížek.

Bernard převzal post hejtmana po Václavu Šlajsovi v roce 2016. "Byl jsem 35 let ve fabrice a mrzelo mě, že se říká, že se v politice nedá nic změnit, že vždy stojí nějací lidé v pozadí. Mým hlavním cílem bylo ukázat, že se může udělat parta, která dokáže, že jí jde o veřejný zájem. Ať skončím, jak skončím, půjdu se vztyčenou hlavou," vzpomínal v posledním rozhovoru pro náš server Bernard.