Zda BÝT NEBO NEBÝT nebude v nové inscenaci Divadla J. K. Tyla řešit Hamlet

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 23. březen 2024 17:12
Zda BÝT NEBO NEBÝT nebude v nové inscenaci Divadla J. K. Tyla řešit Hamlet Foto: web DJKT

V sobotu 30. března uvede DJKT ve Velkém divadle premiéru situační komedie z hereckého prostředí, ve které se nehraje „jako o život“, ale o život. Inscenace Být nebo nebýt je scénickou verzí stejnojmenného filmu Ernsta Lubitsche, který je hodnocen jako jedna z nejlepších válečných filmových komedií všech dob.

Ocitáme se ve Varšavě na začátku války. Ve válce prý mlčí múzy. To ale neplatí pro herecký soubor Varšavského divadla, jehož repertoár si zatím ještě nebere servítky a odvážně paroduje nacistický režim i jeho führera. Když jsou protiněmecké hry zakázány a největší polský představitel Hamleta přijde o své divadlo, najde si jiné jeviště. Herecký soubor se tak proti své vůli stane komickým hrdinou polského odboje. I když ke svým životním rolím přijdou díky milostným pletkám a žárlivosti jako slepí k houslím, jejich úkol je jediný – sehrát nejnebezpečnější a nejpřesvědčivější part svého života.

Hra využívá tematiky divadla na divadle, nechybí v ní satira, černý humor i situační komika a postavy, z nichž si vás každá získá svým specifickým kouzlem.

V hlavních rolích se představí Martin Stránský a Andrea Mohylová, dále hrají Matyáš Darnady, Zdeněk Hruška, Jaroslav Matějka, Pavel Pavlovský, Michal Štěrba, Marek Mikulášek, Zuzana Ščerbová, Monika Švábová, Miloslav Krejsa, Libor Stach a další. Režie se ujal Šimon Dominik, dramaturgie Klára Špičková.

Nejbližší další představení jsou na programu 2. a 18. dubna vždy v 19:00.