Zkraťte si čekání na víkend příjemným kulturním zážitkem!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 17. leden 2024 06:41
Zkraťte si čekání na víkend příjemným kulturním zážitkem! Ilustrační foto1. Peggy Kýrová

Divadelní představení, kurzy, přednášky či filmový festival i tanec promění vaše všední dny v nevšední.

Pohádku Šípková Růženka uvádí jako host Divadlo DRAK ve středu 17. 1. v 9:00 a v 10:30 v Divadle Alfa.

Cesta do fantazie
Tvůrčí dílna pro děti od 7 do 10 let začíná v Masných krámech 17. 1. v 16:00. Informace a rezervace: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 775 896 883.

VERNISÁŽ VÝSTAVY SLAVNÍ ČEŠTÍ SKLADATELÉ
Vernisáž putovní výstavy se uskuteční 17. ledna od 17:00 ve foyer Nové scény.
Od ledna do března je ve foyer Nové scény k vidění putovní výstava k Roku české hudby 2024, která prezentuje čtyři skladatele, již se stali světovým fenoménem – Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich díla jsou sice odlišná, ale přeci mají něco společného: nezaměnitelný charakter, který vychází z českých kořenů, a dohromady tvoří obraz české hudby 19. a 20. století s významným přesahem do zahraničí. Výstavu pořádá Odbor kultury Magistrátu města Plzně ve spolupráci, Národním muzeem – Českým muzeem hudby, Divadlem Josefa Kajetána Tyla a Plzeňskou filharmonií.

Kurz malby ArtMoment se koná 17. 1. od 17:00 do 20:00 v DEPO2015.

#hostSVKPK - Alena Lochmannová - Tělo za katrem
Moderovaná debata s Alenou Lochmannovou, autorkou knihy Tělo za katrem, představí 17. 1. od 17:00 ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje skrze příklady vězeňské tetováže druhý život odsouzených na základě vlastního, více než desetiletého výzkumu autorky v českých i zahraničních věznicích.
Vězení je světem ve světě, světem, který se vyznačuje vysokými zdmi a ostnatými dráty. Kde čas jako by utíkal zcela odlišně oproti vnější společnosti. Vstupem do vězení dostává jedinec sintr, vězeňský stejnokroj, na který se omezuje jeho identita. Předvězeňská identita se tak postupně proměňuje v identitu vězeňskou, vězeň začíná žít svůj život – ten v souladu s vězeňským řádem a pravidly, stejně jako tzv. „druhý“ život odsouzených. A přestože je za mřížemi zakázáno upravovat svá těla a zdobit je tetováním, přesto tetování patří k běžné praxi vězeňského světa.

Filozofie buddhismu
Na přednášku zve 17. 1. v 18:00 Nová Akropolis.
V čem spočívá lidské štěstí a co to vlastně je? Na čem závisí, jestli žijeme šťastný život? Filozofie buddhismu nabízí odpovědi všem, kteří se ptají.
Přihlásit se můžete také e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle 602 272 282.

Oblíbený Swingový středek začne 17. 1. v 18:00 v DEPO2015.

Xavier Baumaxa u Zacha
Čerstvý padesátník v plné síle s recitálem písní o lásce i dospívání na vás bude čekat 17. 1. od 19:00 v Zach´s Pub.

Kinokavárna Animánie vás zve 17. 1. od 19:00 do Moving Station.
Kinokavárna Animánie pravidelně přináší porce animovaných filmů celovečerních i pásem filmů krátkých. Program nabídne jak kultovní snímky slavných světových autorů, tak i nenápadné, zapomenuté, ale přesto přelomové filmy, jež by měly být „must see“ všech, kteří se ve světě animovaného filmu pohybují, nebo jej mají prostě rádi.
Rok 2024 bude zahájen provokativní moralistní groteskou od Věry Chytilové.
Jedním z vrcholů její filmografie je groteskní moralita Sedmikrásky (1966). Surrealisticky laděné vyprávění o dvojici mladých žen, jež se rozhodnou být stejně zkažené jako okolní svět, nevyvstává z konkrétních sociopolitických reálií. Kousavá výpověď o konformismu, maloměšťácké úzkoprsosti a limitech bezstarostnosti má díky tomu nadčasové kvality. Rebelie je pro dvojici Marií, ztvárněných neherečkami Jitkou Cerhovou a Ivanou Karbanovou, jediným prostředkem sebeprosazení v mužském světě. Svým rozvratným počínáním ale zároveň netvoří žádné skutečné hodnoty, pouze žijí povrchní životy, navazují pomíjivé vztahy a schovávají se za pózy. Sedmikrásky představovaly počátek spolupráce Chytilové s Ester Krumbachovou, která se podílela na excentrických kostýmech i scénáři. Kolážovitá obrazová složka pak poskytla velký prostor k experimentování kameramanovi Jaroslavu Kučerovi. Hravé podobenství svou provokativní sílu prokázalo v květnu 1967, když se stalo předmětem interpelace pohoršeného poslance Jaroslava Pružince.

II. premiéru komedie Čas pod psa uvádí Divadlo Maebh 17. 1. v 19:00 v Divadle Dialog.

Armida
Operu Antonína Dvořáka má na programu 17. 1. v 19:00 Velké divadlo.
Mistrovské dílo nese silný milostný příběh mezi kouzelnicí Armidou a rytířem křížové výpravy Rinaldem. Po úspěchu pohádkové opery Rusalka Antonín Dvořák zhudebnil libreto Jaroslava Vrchlického odehrávající se ve 12. století. Dcera damašského krále se vydala do vojenského tábora, aby našla a omámila vůdce nepřátelských Franků. Místo toho našla lásku v jednom z jeho rytířů. Armida je posledním dokončeným Dvořákovým dílem. Představení se odehraje jako součást programu Roku české hudby a diváky tak čeká zajímavý doprovodný program.

Na Čarodějky ze Salemu vás zve v 19:00 Nová scéna DJKT.
Světoznámý historický thriller napsal klasik moderního amerického dramatu Arthur Miller na základě skutečné události – dle jednoho z nejslavnějších čarodějnických procesů všech dob.

Faerské ostrovy a Grónsko
Cestovatelská přednáška začíná 17. 1. v 19:00 Měšťanské besedě.
Studený severní Atlantik, to jsou mimo jiné Faerské ostrovy a Grónsko, dánská zámořská území s rozsáhlou autonomií. Faerské ostrovy jsou soustavou 18 ostrovů propojených tunely, mosty a loděmi. Žije tu více ovcí než lidí a od oceánu to není nikde dál než 5 km. Grónsko je největším ostrovem světa a 80 % jeho plochy se nachází pod ledem. Zatímco na Faerech člověka ohromí úžasné zátoky, barevné rybářské vesnice a zelený travnatý koberec, který v létě pokrývá celé ostrovy, v Grónsku vás uchvátí především fantastické ledovce neskutečných rozměrů a tvarů. Projděte se tudy s Tomášem Hájkem. 

Jana Vonášková Nováková & Petr Novák
Koncert Kruhu přátel hudby hostí v 19:30 Dům hudby.
První koncert Kruhu přátel hudby v novém roce bude patřit sourozencům Novákovým – Jana Vonášková Nováková (výborná houslistka, členka Pražákova kvarteta) a Petr Novák (všestranný klavírista, pedagog plzeňské konzervatoře a hudební kritik). Připravena je hudba Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka nebo Ludwiga van Beethovena. 

SCANDI
Přehlídku současných severských filmů bude hostit ve dnech 18. 1. - 21. 1. Moving Station.
Nahlédněte do skandinávské kultury skrze divácky oceňované filmy z Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Moving Station v lednu opět hostí festival současných severských filmů SCANDI a promítá filmy rozmanitých žánrů a dotýká se témat, která hýbou společností.
Na programu najdete například historické drama Bastard, které se natáčelo i v ČR, norského kandidáta na Oscara Písně země, komediální drama Na cestě s mámou, dobrodružné komediální fantasy Galerie Boha, #MeeToo detektivku Birthday Girl, romantické drama Polibek, thriller o kodaňském podsvětí Darkland: Návrat a další.

Pan Kašpar a jeho povedená rodinka na vás čekají v klubu Divadla Alfa ve čtvrtek 18. 1. v 10:00.
Jedná se o jednoduchý příběh, s minimem textu a maximem akcí, rozdělený do jednotlivě pointovaných obrazů, které fungují jako samostatné drobné anekdoty. Vystupují v nich Kašpar, jeho žena Kalupinka, Smrtka, mimino, pejsek Hafík a spousta rekvizit a ozvučovadel. Cililink! Představení je vhodné pro děti od šesti let a dospělé. Vstupenka do Divadla Alfa platí jako jízdenka MHD v Plzni – jednu hodinu před a jednu hodinu po představení!

Romantickou detektivní komedii Ani za milión uvede jako host divadelní spolek Jezírko 18. 1. od 19:00 v Divadle Dialog.
Jaqueline je elegantní, temperamentní a bohatá. Lambert je poněkud zanedbaný, chudý a smolař. Dohromady je svede vražda a kufr plný peněz. Romantická detektivní komedie českých autorů Romana Vencla a Michaely Doležalové Ani za milion se odehrává v majáku na pobřeží Francie. Právě tam se totiž oba hrdinové našeho příběhu setkají.

Nesmrtelný muzikál My Fair Lady uvádí 18. 1. od 19:00 Nová scéna DJKT.
Známý příběh podle hry George Bernarda Shawa Pygmalion vypravuje o morousovitém profesorovi lingvistiky Higginsovi, umolousané a prostořeké květinářce Líze Doolittleové a její cestě za proměnou v krásnou a kultivovanou dámu.

Chopin & Nehring & Przytocki
Na koncert zve 18. 1. od 19:00 Měšťanská beseda.
Chopin a klavír k sobě zkrátka patří. Přijďte se o tom přesvědčit na vlastní uši. Kromě Chopinova Koncertu pro klavír a orchestr č. 1 e moll v podání Szymona Nehringa zazní také Pochod k slavnosti Shakespearově Bedřicha Smetany a Symfonie č. 2 Václava Jana Tomáška. Řídí polský dirigent Pawel Przytocki.

Kouzelnou komedii o třech mužích, kteří rozumí všemu, s názvem Zkurvení havlisti uvádí 18. 1. v 19:30 Měšťanská beseda.
Hubert, Bořek a Vladan chodí pravidelně do té naší krásné sauny. Prohřát se. Vyplavit toxiny a utužit zdraví. A taky si popovídat. Probrat současnou společnost. Politiku. Zdravotnictví. Ekonomiku. Fotbal. Autobazary. Evropskou unii. Raketové motory. Chemické procesy v listech rostlin. Kulturu a vatu. Trochu popřemýšlet o tom, kam se ten svět vlastně sype.
Se vzrůstající teplotou jejich těl stoupá i jejich nasazení. Angažovanost. Chvílemi se rozpálí do běla. Jak to dneska známe. Máte-li také zájem o lidstvo, tak přijďte, tihle chlapíci vás nakopnou určitě správným směrem.

SLAM V ANDĚLU | Plzeň | Malda (mistr ČR 2023), Švéd ad.
Poezie a show jde dohromady! Tentokrát vám do Anděla přivezeme nového mistra ČR Maldu, mistra roku 2021 Švéda ad. čerstvé a nadějné slamery(ky),“ lákají organizátoři do Anděl music bar Plzeň od 20:00.