×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Zmražení platu politiků Senát zamítl. Plánované šetření se tedy nekoná?

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 27. říjen 2021 11:55
Zmražení platu politiků Senát zamítl. Plánované šetření se tedy nekoná? Zdroj foto: Senát ČR

Senátoři na svém středečním jednání zamítli návrh dosluhující vlády na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Pro zamítnutí novely hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. 

„Cílem návrhu je zmrazit platy na letošní úroveň až do roku 2026. Úprava se dotkne platů členů vlády, poslanců či senátorů. Nebude se týkat soudců,“ představila novelu v Senátu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Návrh měl v době koronavirové epidemie ušetřit zhruba 750 milionů korun. Jenže to hlavně koalice SPOLU, která tvoří v Senátu většinu, odmítla. Paradoxně to jde ale tak trochu i proti avizovanému plánu koalic SPOLU a PirSTAN, kteří se brzy mají ujmout vlády. Jejich představitelé totiž opakovaně zdůrazňovali, že chtějí okamžitě snížit deficit státu.

Středečním rozhodnutím návrh "spadne pod stůl". Nová povolební poslanecká sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Základní měsíční plat zákonodárců od ledna vzroste na 96 300 korun a náhrady, na které mají nárok, na 50 tisíc až 67 800 korun.