Home Zpravodajství Hlavní zprávy Zoo Plzeň ote...

Zoo Plzeň otevřela novou expozici. Najdete tu žáby, leguánky nebo gekony

Expoziční výstava Poklady ostrovů, instalovaná v pavilonu nosorožců, přináší návštěvníkům pohled do fascinujícího světa drobných klenotů několika tropických ostrovů a souostroví. Základem je kolekce felsum z ostrova Madagaskar, jsou zde ale i další gekoni, leguánci, žáby a ryby i z dalších regionů. Vesměs se jedná o endemické druhy. Expoziční akvária a terária jsou pojata biotopově. Výstava vystřídala předchozí Mimikry a Mravence.

V expozici naleznete rovněž již četné odchovy z plzeňské zoo.  Na začátku roku 2017 chovala zoo 23 druhů rodu Phelsuma a v roce 2016 rozmnožila 4 z nich.

Výstava Poklady ostrovů obsahuje zhruba 50 druhů živočichů a potrvá po celý rok 2018.  Je zde celkem šest druhů žab, včetně kriticky ohrožené mantely zelené. Východiskem tématu je dlouhodobá izolace živočichů a rostlin na ostrovech a vývoj druhů adaptivní radiací. Kromě Madagaskaru a ostrovů v Indickém oceánu je zastoupena i Nová Kaledonie (s geologickými a klimatologickými zajímavostmi) a ostrovy z Karibiku.

Autor výstavy, ing. Tomáš Peš, připomíná i častý vznik nových symbolických „ostrovů na pevninách“, tedy izolovaných míst s odlišnými podmínkami, než má okolí. Z nich pramení i endemismus fauny a flóry. Takovým druhem je i nám regionálně blízký jeřáb manětínský. A v expozici potom volně poletující druh drobných pěvců – kruhooček.