Zpestřete si konec ledna atraktivní kulturní událostí

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 29. leden 2024 06:44

Média

Kurzy, divadelní představení, tanec, koncerty či kvíz vám z všedních dní udělají dny nevšední. Nepromeškejte zajímavé akce v Plzni.

Praktická rétorika
Druhý blok kurzu se koná v pondělí 29. 1. od 17:00 do 21:00 v Nové Akropolis.

Koncert žáků ZUŠ T. Brzkové začíná v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni 29. 1. v 18:00.

Divadelní komedii Bez předsudků uvádí 29. 1. od 19:00 Měšťanská beseda.
V komedii Divadla Kalich se Jana Paulová a Pavel Zedníček jako dva letití přátelé setkávají v jednom hotelovém pokoji. Stráví tu spolu noc povídáním o věcech, na které se ženy ostýchají ptát mužů a muži žen. Jejich trefný slovní souboj je nejen o tajemstvích a zvědavosti, ale hlavně o nás všech.

Slavný muzikál My Fair Lady má na programu 29. 1. v 19:00 Divadlo Pluto.

Oblíbený hospodský kvíz Nakvíz si nenechte ujít 29. 1. od 19:00 v DEPO2015.

Den otevřených dveří Západočeské univerzity v Plzni se uskuteční v úterý 30. 1. mezi 8:00 – 15:00.
Na konci ledna otevře už tradičně svoje dveře dokořán Západočeská univerzita v Plzni, aby do svých budov pozvala všechny, kteří by rádi rozšířili řady jejích studujících. Pokud mezi ně patříte i vy, přijďte si prohlédnout učebny a laboratoře, potkat se s budoucími kolegy a vyučujícími a zeptat se jich na všechno, co vás zajímá. Navíc se v předvečer akce 29. ledna od 18:00  můžete připojit k online programu – bude se pro vás vysílat live stream z univerzitní knihovny, ve kterém se v předstihu dozvíte základní informace o studiu a jednotlivých fakultách. 29. ledna od 10:00 do 12:00 můžete také zavítat do pobočky ekonomické a pedagogické fakulty v Chebu.

Veletrh práce a vzdělávání – Klíč k příležitostem
Celodenní program bude probíhat 30. 1. mezi 10:00 – 18:00 na TJ Lokomotiva. Ve 13:00 začne vyhlášení ocenění firem přátelských rodině. Konat se bude také sbírka starých brýlí (Lions Club).
Hledáte lepší práci nebo brigádu? Znáte svou cenu na trhu práce? Přemýšlíte nad změnou v životě? Přijďte na veletrh, kde najdete stovky pracovních míst a celodenní program zdarma – poradny, přednášky a spoustu inspirace. Potkejte se naživo s personalisty, nechte si zkontrolovat životopis, zeptejte se právníka na pracovní smlouvu či jak začít podnikat. Otestujte své silné stránky, navštivte kadeřnice, nechte si změřit tlak a získejte profi fotku zdarma! Novinka: bezplatné kurzy digi gramotnosti pro dospělé – kyberbezpečnost, internetbanking, elektronický kontakt s úřady… I když práci nehledáte, přijít se vyplatí!

S trabanty pro radost i za poznáním
Prohlídky v muzeu Příběhy dvoutaktů v Lobzích se konají v úterý a ve čtvrtek vždy mezi 15:30 - 17:00, v neděli mezi 14:00 - 17:00.
V rámci komentované prohlídky expozice muzea je možné shlédnout výstavu autorských fotografií k 60. výročí zahájení výroby legendárního a nejrozšířenějšího typu 601. Snímky zachycují převážně vozy tuzemských příznivců v rámci výletů, srazů i výstav klubů, nebo unikátní varianty či sportovní úpravy.
Doporučujeme rezervaci na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 728 172 212, 777 097 557, popřípadě 603 869 310.

Dvě mistrovská díla: Nejvýznamnější přírůstky do sbírky ZČG
Západočeské galerii se v loňském roce podařily dvě mimořádné akvizice. Obrazy Karla Purkyně Zátiší s pávem a Jaroslava Čermáka Lovecké zátiší patří mezi vrcholná díla českého umění 19. století a významně obohatí sbírky Západočeské galerie v Plzni.
Obě unikátní mistrovská díla představí v Masných krámech v 17:00 ředitel ZČG Roman Musil.
Hudební doprovod: Tobiáš Brabec (zpěv, klavír, kytara), Nela Poživilová (zpěv) a Eva Voříšková (klavír, zpěv).

Život a dílo Josefa Váchala (30. léta 20. století) - Hana Klínková
Ve 30. letech 20. století pokračoval Josef Váchal (1884–1969) ve velkém nasazení v tvorbě z předchozí dekády, kdy vytvořil celou řadu volných grafik, grafických cyklů a autorských knih, mj. Krvavý román (1924). Na přelomu 20. a 30. let zdokonalil vybavení své dílny, pokračoval v experimentování s technikou i barvami a zúročil všechny své předchozí zkušenosti z tisku, což dokládají jeho velkoformátové knihy textů a dřevorytů Šumava umírající a romantická (1931) a Receptář barevného dřevorytu (1934). V roce 1934 uspořádal při příležitosti svých padesátin v Praze velkou retrospektivní výstavu svého díla. Poté, co výstava nedosáhla patřičného ocenění, začal se umělec postupně stahovat do ústraní, ale tvořit nepřestal. Přednáška představí Váchalovu tvorbu tohoto období v kontextu jeho osobního života.
Přednáší Hana Klínková, archivářka Památníku národního písemnictví. Přednáška začíná v hudebním kabinetu SVK PK 30. ledna v 17:00.

Divadelní adaptaci detektivky Pět malých prasátek Agathy Christie Back For Murder uvádí 30. 1. v 19:00 Velké divadlo.
Kdo tehdy vraždil? Byl odsouzen skutečný vrah? Mladá žena Carla hodlá očistit jméno své matky.

Operu Candide má na programu 30. 1. od 19:00 Nová scéna DJKT.
Naivní mladík Candide vyrůstá na zámku svého strýce barona Thunder-ten-tronckha ve Vestfálsku, kde je vychováván filozofem a učencem dr. Panglosem, zaníceným zastáncem optimistické filozofie, že žijeme v tom nejlepším ze všech možných světů a že vše, co se děje, je nevyhnutelné. Když se Candide zamiluje do baronovy dcery, je ze zámku vyhnán, a tím začíná jeho dlouhá cesta napříč zeměkoulí. Z německého Vestfálska putuje mnoha krajinami, zažije plavbu po moři i ztroskotání, bloudění v jihoamerickém pralese... Všude, kde se ocitne, se setkává s nejrůznějšími formami zla, způsobeného jedincem, společností i přírodou. Ale posléze také pochopí, že všechno je jinak a že svůj osud má každý plně ve svých rukou.

Divadelní komedii Cry Baby Cry uvede 30. 1. v 19:00 Měšťanská beseda.
Plzeňská derniéra a komedie o tom, jak pět žen hledá návod na štěstí. Pět žen se v kurzu life coachingu pokusí zjistit, jak by měly změnit svůj život. Může nás ale vůbec někdo naučit, jak žít a jak být šťastný? To je otázka. Hrají Michal Dlouhý nebo Tomáš Petřík, Klára Cibulková, Kristýna Frejová, Marie Štípková nebo Petra Hřebíčková a další. Hraje se bez přestávky.

Zádušní mše celebrovaná biskupem Tomášem Holubem se uskuteční v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje v 19:00.
Komorní orchestr Consortium musicum působící pod Fakultou pedagogickou Západočeské univerzity v Plzni a pěvecký sbor Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy iniciovaly zádušní mši za oběti tragických událostí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z 21. prosince loňského roku. Zúčastnit se mohou studující, zaměstnankyně a zaměstnanci ZČU i široká veřejnost.

Poutníci: Přes 50 let v country
Před pár lety oslavili legendární Poutníci v Měšťanské besedě „padesátiny“, nyní se vrací s pořadem „Přes 50 let v country“! Tuto událost by si neměl nechat ujít žádný jejich fanoušek. Na programu večera budou kromě písní z posledního alba „Stíny na střechách“ především největší hity napříč bohatou „poutnickou“ diskografií. Můžete se tedy těšit na dnes již více či méně zlidovělé písně jako „Panenka“, „Pojďme se napít“, „Hotel Hillary“ a celou řadu dalších. Poutníci vystoupí v sestavě Petr Vošta, Jakub Bílý, Jan Máca a Jiří Pola-Karas.
Koncert začne v 19:30.

Tančírna Tance v Plzni se na vás těší 30. 1. od 19:30 v DEPO2015.

Naděžda Potůčková a spolužáci
Nová výstava začíná ve středu 31. 1. v Galerii Jiřího Trnky. Vidět ji můžete do 25. 2. 

Putování dobrého Hanse Böhma Evropou
Představení začíná v 9:00 v Divadle Alfa.
Jak mám poznat dobro a zlo, když věřím svým vychovatelům?
Doma sice mluví Hans Böhm francouzsky, německy a česky, protože rodiče i služky pocházejí z různých jazykových prostředí. Ale na táboře, kam rád jezdí, mu říkají, že nejlepší jsou Němci a ostatní jsou podřadní. A má tam nejlepší kamarády, hlavně Karla. Dokonce spolu hrají v kapele! Mladistvý sudetský Švejk musí do války a v hlavě má pořádný maglajz. Jenže doba je neúprosná – musí se rozhodovat teď hned. A jeho rozhodnutí mohou znamenat život nebo smrt pro něj i pro lidi, které potkává. Ještěže umí jazyky! Hlavně češtinu! Takový nesvětový jazyk a může pomoci uniknout o vlásek zajetí a smrti… Ne-hrdina z malé obce na západě Čech (Holýšov) se prodírá válečnou střední Evropou a ani po válce se jeho situace nepřestává komplikovat… Co nás formuje? Čeho jsme schopni vedeni pudem sebezáchovy? Jak silné jsou naše vnitřní mravní imperativy? Divadelní příběh inspirovaný skutečným příběhem.
Inscenace vznikla jako součást evropského projektu Connect UP pod vedením nového uměleckého šéfa Tomsy Legierskiho a dramaturgyně Petry Kosové. Tvůrčí tým doplňuje scénograf Karel Czech, který v posledních letech spolupracuje s Divadlem Alfa pravidelně (ALFA farma, Jako knoflík v hlavě nebo Spáčka a vřeteno).

Swingový středek si nenechte ujít poslední lednový den od 18:00 v DEPO2015.

TUTOcirk: Vpřed
Představení, které uvidíte 31. 1. od 19:00 v Moving Station, se v jedinečné komice zaměřuje na nezastavitelné tempo společnosti a konzumu.

Etudy uvádí jako host Dance and Drama School 31. 1. od 19:00 v Divadle Dialog.
Pod vedením MgA. Ludmily Haut Čermákové se Vám představí mladí herci a herečky v etudách, které si pro Vás připravili během pololetí.

Francouzskou komedii Blbec k večeři uvede 31. 1. v 19:00 Divadlo Pluto.
Pierre Brochant je nakladatel, jehož přátelé mají velmi rádi drsnou zábavu. Každý týden je pořádána takzvaná večeře blbců, kdy každý účastník přivede co nejvýstřednějšího hosta a baví se jeho hloupostí. Tentokrát má Pierre něco extra - ministerský úředník Francois Pignon je snad opravdu "král blbců". Co se však nestane, Pierre se zraní při golfu, na večeři nemůže přijít a Pignon je už na cestě. Pierre zažije dlouhý večer plný neočekávaných zvratů, kdy vyvstane otázka, kdo že je vlastně onen blbec?
V hlavních rolích zazáří Pavel Kikinčuk a Daniel Rous.

Balet Srdce má na programu od 19:00 Nová scéna DJKT.
Odvážná taneční inscenace vypráví skutečný příběh. Zaměřuje se na vztah Eriky a Sebastiana, dvou studentů medicíny. Sebastian spatří svou lásku naposledy jako člen transplantačního týmu. Autorce libreta, lékařce Milaně Pokorné, osud Eriky v minulosti skutečně zkřížil cestu. Po mnoha letech našla způsob, jak silný zážitek sdělit. K realizaci projektu oslovila Richarda Ševčíka, choreografa a sólistu baletu DJKT. Hudbu vytvořili rockeři Jan Rejent a Pavel Lochman.

Inscenaci Lidé, místa, věci uvede 31. 1. v 19:00 Malá scéna DJKT.
Příběh ze života Emmy, který může potkat každého z nás. Nebo jste si natolik jistí, že vás se týkat nemůže? Každý se jistě někdy ocitl „na hraně“. A na ní je právě teď Emma. Sledujte její zápas o sebe sama!
Halucinogenní jízda vnitřním světem herečky Emmy, která je sice ve svém oboru úspěšná, ale podlehla – poněkud pro ni nečekaně – lákavým svodům bohémského světa a psychotropních látek i alkoholu. Jednoho večera při představení ji tahle svůdná a nečekaná síla přemůže natolik, že se ocitne na odvykací kúře v léčebně. Co ji tam čeká? Přizná si svůj problém? A má ho skutečně, nebo jsou problémy spíš všude okolo ní, v našem dnešním světě, a ona je jen jeho obětí? „Kde jsem se to ocitla? Vždyť já jsem zcela normální!“, bude asi znít její první reakce. I tak očekávaná snadná cesta ke znovunalezení sama sebe je však zkomplikována společnými terapiemi s dalšími „léčenými“. Podaří se jí vyrovnat se s novou životní situací a najít „cestu zpět“ za tím „normálním světem“? Otázkou je, jestli takový normální svět vůbec existuje nebo je život jen fantazie a Emma je v něm jen přízrakem. Přízračným rackem.

Operu Wolfganga Amadea Mozarta La clemenza di Tito uvádí 31. 1. v 19:00 Velké divadlo.

Zpestřete si konec ledna atraktivní kulturní událostí Ilustrační foto: Peggy Kýrová