10 rostlin v domácnosti, které mohou způsobit psům a kočkám otravu

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 21. květen 2021 13:11
10 rostlin v domácnosti, které mohou způsobit psům a kočkám otravu ilustrační. Foto: pixabay

Pokud máme za domácího mazlíčka psa nebo kočku, stávají se členy rodiny a děláme vše pro jejich blaho. Kromě kvalitního krmiva a další péče je nutné dbát o jejich zdraví a předcházet nemocem a zranění. Mnohdy si to chovatelé neuvědomují, ale i v jejich domovech číhá na mazlíčky nebezpečí v podobě úrazů a otrav. Pro nás běžné rostliny mohou být pro zvířata po požití toxická.

lilie plzen czNěkterým majitelům se podaří psa vycvičit tak, že se k rostlinám nepřibližuje, u koček je to však náročnější a veterináři doporučují si rizikové rostliny domů nenosit. Pro zvířata může být i rizikem napití se vody z podmisky nejen jedovatých rostlin. Mimo samotné rostliny se do vody uvolňují i hnojiva a postřiky proti škůdcům, kterými jsme rostlinu ošetřovali.

Nejnebezpečnější rostliny mohou mazlíčkům způsobit po požití otravu. Méně toxické pokojovky přivodí méně závažné trávicí potíže, poruchy příjmu potravu nebo dermatitidu.

Jak poznáte, že je pes nebo kočka intoxikovaný?

Majitelé zvířete poznají otravu velmi rychle a je také třeba rychle jednat a kontaktovat veterináře. O zdraví zvířete mohou rozhodovat i minuty. Nejčastějšími příznaky jsou apatie, zvracení a průjem. Kočky se mohou škrabat na čenichu a nadměrně slinit. U zvířete, které nereaguje, se nesnažte vyvolat zvracení. Pokud je to možné přivezte na veterinu i část rostliny kvůli identifikaci jedu.

rostlina jed plzen czJed obsahuje celá rostlina:

  1. Dieffenbachie
  2. Azalka (Rhododenron)
  3. Oleandr
  4. Monstera
  5. Scindapsus
  6. Tchynin jazyk

Jed obsahuje hlavně hlíza:

  1. Hvězdník
  2. Iris
  3. Lilie
  4. Hyacint

Nepodceňujte otravu zvířat a vyhledejte co nejdříve veterinární pomoc.