25 let od Nagana 1998. V hokejové bitvě století zabojovaly i plzeňské legendy Straka a Špaček

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 22. únor 2023 18:20
25 let od Nagana 1998. V hokejové bitvě století zabojovaly i plzeňské legendy Straka a Špaček Foto: Wikimedia

„Přepište dějiny…“, slavný výrok, který pětadvacet let zpátky, 22. února 1998 zakřičel ve finále historického zápasu v japonském Naganu sportovní komentátor Robert Záruba. Byli to právě Češi, kteří tehdy v ledním hokeji na zimních olympijských hrách zvítězili nad Ruskem 1:0 a dotkli se tak hokejového nebe.

Hokejový turnaj mužů se hrál na tehdy osmnáctých zimních olympijských hrách od 7. do 22. února v Naganu v Japonsku, konkrétně v halách The Big Hat a Aqua Wing Arena. Semifinále s Kanadou, kde Češi zabodovali s výsledkem 2:1, je poslalo do finále s ruskými protihráči. Hrdinou konečného zápasu se stal zkušený obránce Philadelphia Flyers Petr Svoboda, který se ranou v 49. minutě navždy zapsal do historie českého hokeje. Vynikající sportovní výkon ale předvedl celý dobře sehraný tým. Mezi zlatými naganskými borci byli tehdy legendy jako Jaromír Jágr, Jiří Šlégr, Martin Ručinský, Martin Procházka, Robert Reichel, nebo plzeňští rodáci Jaroslav Špaček v roli obránce a útočník Martin Straka. 

„Finále byla obrovská bitva, navíc proti Rusům. Chtěli jsme turnaj dotáhnout do vítězného konce. Cítili jsme také podporu z celé České republiky, jak národ turnaj prožíval. Po závěrečné siréně to byla obrovská euforie, nezapomenutelný zážitek do konce života,“ připomíná si vítězství hrdý člen tehdejší české reprezentace Martin Straka. Ten v současnosti působí ve funkci generálního ředitele HC Škoda Plzeň. Do síně Slávy českého hokeje se zapsal 4. listopadu 2008.

A protože je to přesně čtvrt století od chvíle, kdy hokejisté České republiky vyhráli turnaj na olympiádě v japonském Naganu, od 22. února se mohou diváci těšit na nový film v českých kinech, Děti Nagana, který tvůrci začali natáčet přesně před rokem, 22. února 2022. Díky němu si tak mohou připomenout některé důležité momenty, které tehdy vedly k cestě za vítězstvím českého hokejového týmu.