Čáp Míra žije! Doletěl zimovat do afrického Čadu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 29. říjen 2019 10:58
Cap Mira Karel Makoň vypouští čápa Míru vybaveného vysílačkou. Foto: DESOP

Až z dalekého afrického Čadu se po několika týdnech marného čekání konečně přihlásil Čáp Míra z Mirošova. Letošní mládě čápa bílého je vybaveno batůžkem s vysílačkou, která udává jeho polohu. Ornitologům, kteří jeho putování sledují, se Míra naposledy ozval 25. srpna, kdy byl v Izraeli.          

“Tady se nám Míra ztratil ze signálu a ozval se až po dvou měsících. Chybějící data se doplnila a vše nasvědčuje tomu, že se spolu s ostatními čápy zdržuje v Čadu kolem města Oum Hadjer, Zoer a Matadjana. Zpráva přišla v momentě, kdy se čáp dostal ve správný okamžik na správné místo pokrytí, a data mohla být odeslána,” řekl Karel Makoň, šéf plzeňské záchranné stanice živočichů.

Na celkové mapě Afriky je pak Míra kousek pod druhým sledovaným čápem z Plzeňska. Eda se zatím stále hlásí z lokality bezejmenných řek nad městem Matadjana rovněž v Čadu.

“Eda se nám ze signálu ztratil a přestal se hlásit 23. 8. Následně se ozval z lokality, kde se občas zahlásí i dnes,” doplnil Makoň. Čáp Eda je sourozenec Arnošta, který se svou vysílačkou do teplých neodletěl. Zůstavá v Ptačím parku u Pasova a využívá pohostinnosti německých kolegů.

Čápi Eda i Arnošt jsou sourozenci vylíhlí v líhni z vajec sundaných z hnízda 18. 4. 2019 v Nalžovských Horách na Klatovsku. I přesto, že oba ptáci jsou z jednoho hnízda a dokonce byli i následně adoptováni do jiného hnízda v Chodové Plané na Tachovsku, chovají se každý jinak. Zatímco Eda je už v Africe na zimovišti, tak Arnošt pobývá kousek od české hranice v Německu.