CARE Česká republika pomáhá proti globálními šíření viru COVID-19 ve vysoce rizikových oblastech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 20. březen 2020 10:00
cpyright-CARE Mladá dívka u stanice na mytí rukou, kterou poskytuje CARE. Zde například školám zasaženým cyklónem Idai v Mozambiku. ©CARE

Mezinárodní humanitární organizace CARE je hluboce znepokojena šířením viru COVID-19 na globální úrovni. Pokud se COVID-19 rozšíří v místech, která už nyní sužují humanitární krize, budou následky fatální. CARE intenzivně pracuje na zastavení šíření viru COVID-19 v zemích, ve kterých aktivně pomáhá. Aktuálně působí ve 100 zemích světa, a pravidelně monitoruje situaci. Prostřednictvím programu získává CARE prostředky na okamžitou distribuci hygienických pomůcek, čisté vody, zřizovaní mycích stanic a zdravotní asistenci. Organizace dále aktivně šíří osvětu zaměřenou na dodržování základních hygienických pravidel v rozvojových zemích a školí zdravotnický personál speciálně pro aktuální situaci.

Preventivní osvěta zaměřená na mytí rukou na zdi v uprchlickém táboře Dadaab v Keni ©CARE Germany

Místní systémy zdravotní péče jsou velmi slabé, katastrofy a konflikty způsobily vyčerpání dlouhodobých zásob potravin. Šíření viru COVID-19 jasně poukazuje na skutečnost, že na světě existuje příliš mnoho zranitelných lidí, kteří nemají šanci se v případě nouze nemocem bránit, jelikož se nachází v situaci, která jim neumožňuje dodržovat ani základní hygienická opatření.

CARE se obzvláště obává možného dopadu rizik na obyvatele přeplněných táborů a osad s omezeným přístupem k řádným hygienickým zařízením a zdravotnickým službám. Vypuknutí onemocnění zde může ohrožovat životy velkého množství lidí.

V reakci na situaci proto CARE vyhlašuje stav nouze a mobilizuje CARE International Emergency Response fund. CARE Česká republika se připojuje ke snaze o zastavení šíření viru COVID-19 a vyzývá k podpoře určené na pomoc zranitelným lidem prostřednictvím okamžité distribuce hygienických prostředků a zařízení, čisté vody a zdravotnické asistence v ohrožených oblastech.

„CARE je teď jednotnější než kdy jindy a intenzivně pracuje na rychlém zastavení šíření viru COVID-19 v oblastech, ve kterých pomáháme. V tuto chvíli se soustředíme na osvětu v oblasti dodržování základních hygienických zásad za účelem zpomalení šíření viru. Do postižených regionů dodáváme mýdla, vodu, hygienické prostředky, zřizujeme stanice na mytí rukou a školíme zdravotnický personál speciálně pro tyto situace. Současně pracujeme na posílení nestabilních a křehkých zdravotnických systémů a v neposlední řadě se také soustředíme na to, jak aktuální stav ovlivňuje ženy a dívky v postižených oblastech. Dbáme i na správné stravování pro posílení imunity podvyživených obyvatel," říká Katarína Klamková, ředitelka CARE Česká republika.

Současná situace kolem COVID-19 je podle Klamkové děsivá. "Nevíme, jaké dlouhodobé účinky bude mít pandemie na nás a naši práci. Také nevíme, jak dlouho bude situace trvat. Ale víme jednu věc: existuje naděje! Zakládáme si na minulých zkušenostech okamžité reakce CARE při propuknutí infekčních nemocí, jako je Ebola a Zika ve zranitelných komunitách. Soudržnost a spolupráce jsou nyní důležité více než kdy jindy," dodala Klamková.

Pomoci s CARE můžete i vy: Kartou či bankovním převodem online na: https://www.darujme.cz/projekt/1202776 Příspěvkem na sbírkový účet CARE ČR: 243 308 210/0300 (ČSOB) Zasláním SMS ve tvaru: DMS CARE 90 na telefonní číslo 87 777