Část dětí zamíří zpět do škol. Mnohým rodičům rozhodnutí o návratu ale zkomplikuje život

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 10. duben 2021 09:35
žák, škola ilustrační foto: pixabay.com

V pondělí nastupují žáci znovu do škol, ale jen někteří a jen někdy. Do lavic se vrací zejména školáci z prvního stupně základních škol, a to rotačně. To znamená, že se týden budou učit ve škole a týden on-line doma. Pro mnohé rodiny je to ovšem velká komplikace.

"Já mám dvě dcery, ta mladší chodí do první třídy a starší chodí do třídy třetí. Rotační výuka bude problém, protože u nás na škole je to tak, že 1. a 2. ročník jde příští týden a 3. a 4. má distanční výuku. Pak se prohodí," uvedl otec dvou dětí Karel Brož. Jeho dcery se tedy ve škole i doma minou. "Z toho vyplývá, že já vlastně nemůžu jít do práce, musím zase zůstat doma. Rotační výuka možná pomůže dětem, ale rozhodně nepomůže rodičům," prohlásil. Sám může zůstat doma, protože dělá administrativní práci. "I tak to s výukou nejde skloubit, protože dělám konstruktéra a potřebuju klid a čas na přemýšlení. To s on-line výukou nelze aplikovat," potvrdil Brož.

V těchto případech navíc vzniká ještě jeden další problém. Rodiče musí odvést do školy jedno dítě a druhé nechat samotné doma, protože mu začíná on-line výuka. A to navíc za předpokladu, že se zvládne k vyučování přes počítač bez pomoci rodičů samo připojit.

Dítě otestovat nenecháme. Na možné problémy se připravuje i policie

Každé dítě, které do školy vstoupí, musí absolvovat testování. A právě s touto podmínkou má část rodičů problém. Někteří nechají děti doma, podle našich informací má být ale také skupina těch, kteří se budou dožadovat vstupu do školy pro dítě i bez toho, aniž by se otestovalo. Na možné incidenty se má připravovat i policie.

Testy do škol rozvážely v uplynulých dnech kraj i města. "Plzeňský kraj distribuoval testy prostřednictvím Odboru školství, mládeže a sportu. Pomáhají s tím hasiči, distribuce probíhá do konce tohoto týdne především na obce s rozšířenou působností, které si dál zajišťují rozvoz na svoje školy. Na školy zřizované krajem jde rozvoz napřímo," vysvětlila mluvčí kraje Eva Mertlová.