Ceny materiálu letí vzhůru, obce přichází o dotace na své projekty

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 11. prosinec 2021 06:46
Ceny materiálu letí vzhůru, obce přichází o dotace na své projekty Jízdárna Světce. Foto: město Tachov

V Nepomuku na jihu Plzeňska budou místo výstavby nové hasičské zbrojnice vracet dotace. V Tachově zase trnou, zda o ně nepřijdou při již rozjeté dostavbě národní kulturní památky Jízdárny Světce. Důvod je všude stejný, obrovský nárůst cen stavebního materiálu i pracovní síly.

V Tachově již několik let usilují o rekonstrukci a dostavbu kulturního Areálu Mže. Zhotovitel, který vyhrál soutěž na realizaci projektu, ale odmítl podepsat smlouvu. "Za peníze, co to vysoutěžil, to už není možné realizovat. Museli jsme ho tedy vyloučit, nastoupil druhý v pořadí. Ten tedy podepsal smlouvu, ale uvidíme, jak to bude dál, protože ty ceny se stále nehýbají dolů a materiálu není dostatek. A není ani dostatek pracovních sil," podotkl starosta Tachova Ladislav Macák.

Vedení tachovské radnice přidělává vrásky také dostavba památkově chráněné jízdárny Světce. Zhotoviteli totiž zvedají subdodavatelé ceny materiálu. "Dostavba jízdárny prezentuje asi 76 milionů a z toho asi 60 milionů je dotace. Jestliže bychom měli překročit z důvodu navýšení cen, tak se může stát, že nám poskytovatel může říci, že jsme porušili zákon a že nám dotaci krátí nebo ji odejme úplně," uvedl starosta Tachova. Město tak podle zákona o veřejných zakázkách nemůže zhotoviteli zaplatit více, ani kdyby chtělo. "Takže si myslím, že bude třeba to řešit v rámci legislativy republikové, abychom všechny obce měly rozvázané ruce a mohly jsme dělat dál tak, abychom neporušovaly zákon," dodal.

Dotace musejí vracet v Nepomuku na jihu Plzeňska, přestože dlouho usilovali o jejich získání na výstavbu nové hasičské zbrojnice pro místní dobrovolné hasiče. V nevyhovujících prostorách se tu totiž tísní s hasiči profesionálními. "Nám byla přislíbena dotace a potvrzena na stavbu ve výši 23 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj, takže jsem zajásali a jali se dokončovat projekt," uvedl starosta Nepomuku Jiří Švec. Kvůli nepříznivé situaci muselo vedení města dvakrát požádat o odložení realizace. "Poslední termín, který nám byl přislíben bylo, že bychom měli stavbu zahájit do 31. prosince 2021, jenže bohužel při tom přepočtu cen a cen materiálu a stavebních prací došlo k navýšení realizace z 33 milionů na 55 milionů," dodal. Naštěstí nyní dostali profesionální hasiči přislíbenou novou hasičskou zbrojnici od státu. Starosta doufá, že se tentokrát vše podaří a dobrovolným hasičům pak namísto nové budovy opraví tu stávající, až se profesionálové přestěhují.