Chceme hrát moderní, aktivní hokej, plánují Baďouček s Říhou. Chystají další posily?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 8. duben 2021 15:59
min Foto: HC Škoda Plzeň

Oba se narodili ve stejný den i měsíc. Akorát o 20 let jindy. Václav Baďouček a Miloš Říha teď budou mít společnou i další věc. Jako hlavní kouči povedou hokejisty Škody Plzeň. "Kádr v Plzni má velkou kvalitu. Nějaké příchody a odchody už byly zveřejněny, ještě ale plánujeme tým doplnit," shodli se oba trenéři.

Václav Baďouček. Zdroj: Dynamo Pardubice

Jak došlo k tomu, že jste se sešli v Plzni? VB: První můj kontakt byl okamžitě po našem posledním zápase ve Vsetíně. V pondělí jsem se vracel do Plzně. Měl jsem krátkou schůzku s Tomášem Vlasákem a Martinem Strakou a volba to byla jednoznačná. V Plzni jsem se narodil, naučil jsem se  tu hrát hokej. Nebylo to ale jednoduché rozhodnutí, protože jsem měl s Vrchlabím podepsáno ještě na další sezónu, naštěstí to dopadlo. Za mě tedy bylo jasno hned na té první schůzce. A tam jsem už řekl, že bych hrozně chtěl spolupracovat s Milošem. Zavolal jsem mu (Miloši Říhovi, pozn. red.) to dopředu, že jeho jméno budu před Tomášem a Martinem zmiňovat. MŘ: Prvotní kontakt proběhl přes Badiho (Baďoučka, pozn. red). Potom jsem se sešel s Martinem Strakou a Tomášem Vlasákem. Hodně mě to oslovilo. Badiho dobře znám, už jsme spolu pracovali. Navíc se mi líbí vize Martina s Tomášem i to, že bude Tomáš s námi na lavičce. Po pár dnech jsem se z těchto důvodů rozhodl pro Plzeň.

Byl Miloš Říha první jméno, které vás napadlo? VB: Byl první a bylo to moje velké přání. Nechci říci podmínka. S Milošem máme na hokej hrozně podobný názor. Má přehled o hráčích. Pohybuje se v hokeji hrozně dlouho a jsem rád, že na to kývnul. MŘ: Byli jsme v kontaktu pořád, ale nečekal jsem, že by taková nabídka přišla.

Oba jste oficiálně hlavními trenéry. Jak tohle bude fungovat? VB: Myslím, že se shodneme. Už jsme spolu dělali, máme na hokej stejný náhled. Ještě si to upřesníme, ale myslím si, že dnešní hokej není o tom, že by tomu velel jeden člověk. Je to týmová práce stejně tak, jako na ledě. Určitě společnou řeč najdeme. MŘ: Máme podobný náhled, názor na hokej. Je to fakt týmová práce. Kompetence se rozdělí mezi členy realizačního týmu. Čím je ten realizační tým silnější, tím je to výhodnější.

Naznačili jste, že je to týmová práce, ale přesto, někdo musí mít konečné slovo, ne? MŘ: Nerad bych zmiňoval nároďák, ale tam to fungovalo. Někdo měl na starosti to, někdo to. VB: Tohle si ještě upřesníme. Pokud bude vyloženě krizová situace, tak tam bude někdo, kdo by tomu zavelel.

Pane Baďoučku, byla v hlavě myšlenka, že byste mohl trénovat v rodné Plzni? VB: Samozřejmě, že mě to v průběhu těch 30 let napadlo. On to možná málokdo ví, ale je to moje třetí šance tu být. První byla na post asistenta tehdy za Marka Sýkory. Z nějakých důvodů to však nedopadlo. Druhý pokud byl, když končil Michal Straka. Volal mi Martin, že jestli jsem na zimáku, ať přijdu. Já byl ale tehdy ve Varech a než jsem přijel, tak to vzal on sám. Teď jsem to už nečekal, hrozně mě to oslovilo. Jsem rád, že k tomu došlo.

Miloš Říha mladší. Zdroj: HC Slavia Praha

Jak se vám vůbec líbí složení týmu na papíře? VB: Mužstvo má dobrou podobu, ještě jsou tam nějaká okénka na to, aby se dalo doplnit. Ale samozřejmě je to papír. Víc ukáže až soutěž. MŘ: Tým projde určitě nějakými změnami. Nějaké odchody už se zveřejnili. Je to poměrně mladý tým, což může být i výhoda. A přijdou nějaké posily. Určitě na nich pracujeme. Jsme v každodenním kontaktu. Tým by mohl být hodně zajímavý. Budeme se chtít prezentovat nepříjemným hokejem pro soupeře.

Kádr se rodil v době, kdy jste nebyli v Plzni. Jak odpovídá vašim představám? VB: Je lepší, když si můžete víc říkat, ale myslím si, že tady ten kádr kvalitu má. A jak jsem řekl, ještě je šance zapracovat další hráče. Na tom intenzivně pracujeme, konzultujeme to. Proto i funkce Tomáše Vlasáka je přínosná. S nějakým záměrem ten tým skládal. MŘ: Práce v Plzni se mi osobně dlouhodobě líbí, s tou tvorbou kádru můžeme být spokojení. Dělá se to tu dobře, spousta kluků je místních, zapracovávají se do týmu. I přesto, že ten kádr je skoro hotový, tak intenzivně pracujeme na dalších hráčích, které bychom rádi přivedli. Určitě to není konečná fáze. A konečná verze týmu nebude podle mě ani 3. května, kdy zahájíme přípravu.

Je obrovská výhoda, že Tomáš Vlasák tým zná? VB: Byl to vynikající útočník, který má týmu co říct. MŘ: Tomáš byl výborný útočník. Že zná tým dlouhodobě, je podle mého obrovská výhoda.

V minulých sezónách držela Plzeň krok i s finančně silnějšími týmy? Vnímáte, že jsou tady očekávání poměrně velká? Třeba fanoušci by asi nebyli nejšťastnější za osmé místo.. VB: Očekávání jsou asi všude. I ti, kteří hrají v nižších patrech, mají očekávání. Plzeň měla velice úspěšné sezóny. Teď nastane doba, kdy se kádr obmění, ale nebudeme rezignovat na to, že chceme být úspěšní. Bude to možná těžší, tým má ale svoji kvalitu a bude schopný konkurovat. MŘ: Tlak je ve všech týmech, to je jasné. Když si vzpomenu na svoje poslední angažmá na Slavii, tak jsme tým přebírali prakticky po bankrotu. Dojde k nějakým změnám. Určitě bude otázka, jakým způsobem si to sedne. Jak budou mladí dál reagovat. Nezbavoval bych se myšlenky, že chceme hrát nahoře. Jinak bychom do toho nešli.

Jakým směrem by se měl tým posunout? V čem ho změnit? MŘ: Plzeň hrála určitě zajímavý hokej, to je jasné. Byť jí teď nevyšlo předkolo. Na té filozofii moderního hokeje to bude postavené dál. Se změnami nechci být konkrétní, nejdříve musíme dát věci do kupy, aby to sedělo. VB: Aktivitu budeme chtít určitě udržet, budeme chtít, aby mužstvo umělo reagovat jak na soupeře, tak na průběh utkání. Aby to nespadlo do stereotypu jen tlačit a tlačit. Tím, že je to tým plný mladých kluků, tak také budeme chtít hrát aktivní hokej.

Kdy se poprvé uvidíte s hráči? VB: Přípravu společnou 3. května. To bude náš první kontakt. Řada kluků ještě teď někde hraje.

Už znáte podobu přípravy a třeba i soustředění? VB: Určitě dojde ke změnám. Honza Snopek mužstvo dlouhodobě připravuje, takže základ bude obdobný. Jen do toho přidáme nějaké další naše věci. Šumavu určitě využijeme, vyrazíme tradičně na Samoty, tým to tam zná, já jsem tam jezdil i s Karlovými Vary. Hrozně se těším na Jardu Lučana (majitele, pozn. red.). MŘ: Soustředění budou dvě. Pak bude nějaká pauza a vyjedeme na led.

Oba jste se narodili 9. února, jen o 20 let jinak. Kdy jste na to přišli a bylo to tedy znamení, že to máte dát dohromady? VB: Oslavíme společně sté narozeniny. Nechci to zakřiknout, jednou jsme se na to chytali a slavili jsme je každý někde jinde. Doufám, že ty kulatiny dáme dohromady.