×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Plánujete koupání v přírodě? Tak pozor, zhoršila se voda na populární přehradě

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 19. srpen 2022 06:58
Plánujete koupání v přírodě? Tak pozor, zhoršila se voda na populární přehradě Zdroj: wikimedia

S pokračujícím létem se dál snižuje kvalita vody v některých venkovních koupalištích v Plzeňském kraji. Zhoršená jakost je podle hygieniků v největší přehradě Hracholusky, a to na hrázi i na Radosti. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, ke koupání rozhodně nedoporučuje nádrž České údolí u Plzně, ani Hracholusky v horní oblasti Butova. Naopak například plzeňské rybníky jsou i přes nižší průhlednost vody ke koupání nadále vhodné.

"Nejhorší kvalita vody je jako obvykle v nádrži České údolí, a to kvůli rozvoji sinic. Sinice z nádrže odnáší Radbuza dál do Plzně. Je možné to vidět na mostě přes Americkou třídu," uvedl Duras. Také kvalita vody v Hracholuskách se výrazně zhoršila a bude dále klesat. "Podmínky ke koupání v horní části nádrže, tedy od silničního mostu nahoru, jsou velmi špatné. V dolní části jsou lepší, ale situace je na hraně kvůli rozvoji sinic," řekl.

V dolní části u hráze, která je nejlepší, klesla průhlednost na 0,9 metru. "Koupání ta vidím na hraně a do konce léta se to moc nezlepší," řekl Duras. Hygienici uvedli, že na Radosti i na hrázi je ve vodě chlorofyl a sinice, voda představuje mírné zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména dětem, těhotným žená,, alergikům a lidem s oslabenou imunitou.

Zhoršená kvalita vody je podle hygieniků také v koupacím biotopu v Blovicích, v rybníku Babylon u Domažlic a v Košuteckém jezírku v Plzni. Podle Durase je ale na Košutce málo sinic, průhlednost se blíží jednomu metru, což je na stojatou vodu dobrý standard.

V bolevecké rybniční soustavě v Plzni se dá koupat bez problémů všude, což má vydržet do konce léta. Teplota vody je kolem 24 stupňů, ve Velkém Boleveckém rybníku už hydrobiologové letos zaznamenali přechodně i 26 a 27 stupňů.

Všechny rybníky kromě "Boleváku" mají průhlednost těsně pod jeden metr. "Z hlediska koupání je to rybniční standard. Chemické a mikrobiologické parametry jsou v pořádku," uvedl Duras. Bolevák má průhlednost 1,5 až dva metry a podmínky pro rekreaci nabízí pořád dobré, i když tam podle Durase aktuálně chybí 133 centimetrů do hrany přelivu. Voda je zelenější než předloni a loni, ale nejsou to sinice, řekl.

Kvalitní vodu mají také třeba koupací biotop v Dobřanech na jižním Plzeňsku, koupaliště v Plané, v Tachově, v kempu v Konstantinových Lázních, koupaliště v Rokycanech, v Kdyni na Domažlicku, v Kolinci na Klatovsku nebo v lomu ve Starém Klíčově na Domažlicku. Některá poslední dostupná měření hygieniků jsou ale z počátku srpna.

čtk