Chystá se velká rekonstrukce kruhového objezdu na Borských polích. Kdy by měla začít?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 3. červen 2022 10:27
Chystá se velká rekonstrukce kruhového objezdu na Borských polích. Kdy by měla začít? Foto: M. Osvaldová

Největší a nejvytíženější plzeňskou okružní křižovatku na Borských polích u velkoobchodu Makro čeká v příštím roce rekonstrukce. Ta by měla zajistit plynulý provoz dopravy svedené z právě stavěného Západního okruhu.

285681359 697353481570573 6724774686149558150 nPřestavba tzv. turbookružní křižovatky, kterou budou řídit semafory podle jejího aktuálního vytížení, začne podle ředitele plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Miroslava Blabola nejdříve v polovině roku 2023. 

Pro samotné město bude okružní křižovatka U Makra, tedy Domažlická - Folmavská velmi významná, aktuálně je totiž velmi přetížená. "Je třeba ji přestavět na větší průměr, bude světelně řízená a bude do ní přiveden přes Regensburskou ulici západní okruh," popsal Blabol.

Už po prázdninách požádá ŘSD o stavební povolení, přes zimu chce vybrat dodavatele a ve druhé polovině 2023 ji rozestavět. Svůj podíl bude mít na samotné stavbě i město, které musí podle náměstka primátora Michala Vozobule vybudovat nové chodníky, cyklostezky a zázemí okolí.

Samotný obchvat Plzně má být hotový ale už o pár měsíců dříve, a tak se právě na Borských polích, kde pracují tisíce lidí, dají očekávat dopravní komplikace. Alespoň trochu pomoci by měla úprava přilehlé Regensburské ulice, kterou bude mít na starosti kraj. "Tam se původně počítalo s přidáním jednoho jízdního pruhu. S tím měla ale trochu problém policie z hlediska bezpečnosti. Nelíbilo se jí, že bychom přivedli dva pruhy do celkem tří pruhů na kruhovém objezdu. Mohlo by tam vzniknout kolizní místo,“ uvedl už dříve tehdejší ředitel ŘSD Zdeněk Kuťák. Po jednáních ale podle něj došlo ke kompromisu, že se omezí jeden vjezdový pruh z Domažlické ulice, což pomůže Západnímu okruhu, ale trochu ublíží Domažlické.