Čičov má další betlém ze sena

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 25. prosinec 2021 14:05
Čičov má další betlém ze sena Foto: se souhlasem ZAK TV

Ne nadarmo se říká, že u piva ještě nevznikla žádná válka, ale zrodilo se u něj hodně dobrých nápadů. Malá obec Číčov na Plzeňsku je toho příkladem. Před osmi lety si tam hasiči u piva řekli, že by si mohli nějak zpestřit adventní svátky. A výsledek? Každý rok vytvoří betlém ze sena.

Číčov je obec, kde žije zhruba 190 obyvatel a na adventní svátky se tady nic nedělo. Jenže před osmi lety si zdejší lidé řekli, že by to mohli nějak změnit. Začalo to vánočním stromem. "Jeden rok jsme měli vánoční stromek, potom jsme se zase sešli další rok a říkáme, že by to šlo udělat ještě lepší a mohli bychom udělat betlém. Naše ženy tehdy přišly s nápadem, že ho udělají," popsal starosta SDH Čičov Miroslav Valenta.

Jak se ukázalo, nebylo to až tak jednoduché. Alespoň ze začátku. A hlavně, nesmělo to být drahé. "Řešili jsme hlavně otázku, z čeho ho udělat, aby to bylo pro nás co nejdostupnější. Tak nás napadlo seno, které se dobře tvaruje. Přemýšleli jsme, jak ho, jak to udělat, takže jsme si vymysleli dřevěné konstrukce, na které seno různě namotáváme. Postupně přibývají další postavy," uvedla Monika Stehlíková ze SDH Čičov.

Přípravy na stavbu betléma začínají v podstatě při senoseči, kdy si lidé v Číčově sami připraví seno. "Seno usušíme na našich loukách. Syn nám pomáhá, usuší, přiveze," vysvětlila další členka SDH Čičov Irena Rybáková.

"Postavy namotáme a přemístíme do teplejší místnosti, kde je oblečeme, abychom mohli šít. Látky je třeba zajistit před větrem, aby to neulítlo," dodala Stehlíková.

Letos je to už posedmé, co betlém ze sena v Číčově stojí. Každý rok je trochu jiný. Letos má celkem 22 figurek. Jednou si prý řidič autobusu myslel, že na lavičce sedí živí lidé a čekal, až nastoupí. Tak věrohodně vypadaly slaměné postavičky. Stejně jako betlém, který vypadá, jako živý.