Čím se baví region poslední srpnové dny?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 27. srpen 2023 15:05
Čím se baví region poslední srpnové dny? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Komentované procházky, koncerty, akce pro děti či divadelní představení na zámku – to vše nabízí náš region v samém závěru prázdnin.

Poslední prázdninová komentovaná procházka městem Sušice se koná v pondělí 28. 8.
První trasa se jde od deseti hodin a povede po nejstarších památkách města Sušice. Podíváte se do místních kostelů, na židovský hřbitov, sušický mechanický betlém, a protože i právo várečné neodmyslitelně patří k sušické historii, tak nebude v rámci procházky chybět ani ochutnávka sušického piva z místního pivovaru.
Druhá pak startuje ve dvě hodiny. Během ní se dozvíte o historii sušické sirkárny a ševcárny. Budete obdivovat krásu místních staveb ze začátku dvacátého století. Nakonec vystoupáte křížovou cestou na vrch Anděla Strážce a podíváte se společně do kaple.

Hudba v synagogách plzeňského regionu - synagoga Hartmanice
28. 8.
od 18:00 se v hartmanické synagoze uskuteční koncert v rámci tradičního festivalu (XXII. ročník) Hudba v synagogách plzeňského regionu. V rámci tohoto festivalu vystoupí v Horské synagoze uskupení Trio Gaudium. Mezi jeho členy patří Gabriela Barillová (housle), Adam Klánský (violoncello) a Anna Knoulichová (klavír). Jedná se o mladé umělce, kteří již prokázali svůj talent například vítězstvím v prestižní soutěži Nadace Bohuslava Martinů (2023).

Francouzská situační komedie Třináct u stolu vás rozesměje 28. 8. od 19:00 na zámku Nebílovy.
Manželé Madeleine a Antoine Villardierovi ve svém domě chystají slavnostní večeři pro vybranou společnost. Madeleine je pověrčivá a zoufale se snaží zabránit hrozícímu počtu třinácti hostů u stolu. Pokaždé když se zdá, že je zasedací pořádek konečně vyřešen k její spokojenosti, nastanu komické situace vyplývající ze vztahů všech pozvaných hostů. Komedie třináct u stolu slavila úspěchy v Paříži, v Římě, i po celé Evropě, a dočkala se také filmového zpracování.
Hrají: Simona Stašová, Miroslav Etzler, Simona Postlerová, Oto Rošetzký, Čestmír Gebouský a další. Režie: Vladimír Strnisko.

Poslední Prázdninové dílny v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích se uskuteční v úterý 29. 8. mezi 10:00 - 16:30. Téma je Den s pohádkami.

Divadelní hru Můj nejlepší kamarád můžete vidět 29. 8. od 19:00 na zámku Nebílovy.
Bernard a Phillippe jsou nejlepší přátelé, a přece tolik rozdílní. Bernard pracuje na skvělém postu v rodinném podniku své ženy Nelly, zároveň doplácí na svou vášeň sukničkáře. Svou milenku dokonce přivede do jiného stavu. Kdyby se o tom dozvěděla jeho manželka, přišel by o všechno. Proto požádá o pomoc svého kamaráda Phillipea, dobráka od kosti, který žije spořádaně se svou přítelkyní Alicí a nemá peněz nazbyt.
Hrají Aleš Háma, Nela Boudová, Tereza Kostková, Michaela Sejnová a Petr Motloch, režie: Jakub Nvota.

Vydejte se letos naposledy Za sušickými pohádkami a pověstmi. Procházka městem Sušice plná strašidel, pověstí a skřítků je pro vás a vaše děti připravena ve středu 30. 8.

Letos naposledy se také koná Archeologické léto v Blovicích.
30. 8.
v 10:00 se vydejte na zříceninu hradu Roupov.

Zámek Nebílovy zve na divadelní představení Ti Tik ve středu 30. 8. od 19:00.
Bláznivá komedie o šesti lidech s různými "tiky", kteří jsou nuceni strávit nějaký čas společně v čekárně u psychiatra. Starší vydavatel chrlí v nevhodnou dobu sprostá slova, taxikář vše přeměňuje v čísla, žena si stále ze strachu před bakteriemi myje ruce, druhá kontroluje kabelku a žije ve stresu, že zapomněla vypnout plyn či zamknout byt, nebo mladý muž, který nesmí stoupnout na čáru.
Hrají: Tereza Kostková, Kristýna Frejová, Josef Polášek, Míra Nosek, Václav Kno a. Šárka Kubíková, režie: Jakub Nvota.