Čištění vzduchu v místnosti? Pomohou rostliny i přístroje

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 16. únor 2021 10:41
čištění vzduchu plzen cz ilustrační, pixabay

I v těch nejčistších domácnostech najdete stopy škodlivých látek, které nezpůsobují okamžité příznaky, ale z dlouhodobého hlediska mohou vážně poškodit zdraví člověka. Hlavními pachateli ohrožující vaše zdraví jsou roztoči, plísně, elektromagnetický smog, nikotin a dehet. Víte, jak vzduch v místnosti čistit?

ilustrační, pixabay

Kromě pravidelného větrání můžete začít rostlinami, které vám pomohou upravit klima u vás doma. Další výhodou pěstování pokojových rostlin, je udržování přirozené vlhkosti v místnosti. To prospívá astmatikům i alergikům.

Už v roce 1989 NASA zjistila, že pokojové rostliny absorbují škodlivé toxiny z místnosti. Za čištění vzduchu je odpovědná fotosyntéza. Od nás rostlina potřebuje jen pravidelnou zálivku a dostatek světla.

Foto: freepik

Silnými čističkami vzduchu jsou Areca, Aloe, Banánovník a Datlová palma. Možná se své domácnosti už máte další zástupce Tchýnin jazyk (Tenura), Dracéna, Fíkus, Zamiokulkas nebo Lopatkovec.

Další možností je nákup přístroje na čištění vzduchu. Čističe vzduchu fungují tak, že prosávají vzduch přes několik filtrů a čistý vzduch vracejí zpět do místnosti.

Při výběru přístroje na čištění vzduchu si všimněte jeho výkonu. Je uveden v metrech krychlových přefiltrovaného vzduchu za jednu hodinu provozu. Nejúčinnější je když výkon převýší objem místnosti dvakrát až třikrát. Vybírejte přístroj i podle jeho hlučnosti. Jiné podmínky potřebujete pro kancelář a jiné pro váš domov.