Členové plzeňského Trabantklubu přivítali květen sváteční vyjížďkou s bohatým programem

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 2. květen 2023 07:15
Členové plzeňského Trabantklubu přivítali květen sváteční vyjížďkou s bohatým programem Foto: Peggy Kýrová (galerie: Peggy Kýrová, Pavel Křovák)

První máj je lásky čas. Lidé si užívají tento den ve společnosti svých milovaných. A jak ho tráví majitelé veteránů? Asi nikoho nepřekvapí, že svoje poklady nenechají stát opuštěné v garáži.

V sobotu ráno se sešli v Bolevci plzeňští tranbantisté. Celkem sedem posádek se vydalo na sváteční májovou vyjížďku na sever. V Plasích se připojily ještě dva vozy, na jesenické křižovatce už se sešly dvě desítky trabantů a jedna Škoda 120.

Před jedenáctou hodinou se na náměstí v Podbořanech uskutečnila výstava téměř třiceti veteránů, převážně trabantů. V 11:00 pak vyjela kolona čítající na čtyři desítky starých automobilů směrem k obci Kryry, kde se konal již 22. ročník Svátku dobré nálady v Kryrech. Na kraji města se shromáždila téměř stovka veteránů a alegorických vozů a asi padesát motorek. Nechyběly zde sanitky, hasičská a policejní auta, několik vojenských vozidel, nazdobené tahače a stará Pragovka. Jejich posádky přišla pozdravit i tradiční účastnice průvodu v Kryrech koza Elizabeta. V pravé poledne vyjela kolona vozidel na průvod městem. Veteránům mávaly davy přihlížejících.

Po skončení průvodu měli členové AMK Trabant Plzeň hodinu času na oběd a pak se společně vydali do parku u zámku Krásný Dvůr. Zámek je známý z filmu Konec starých dobrých časů či Jak básníkům chutná život. Zatímco někteří účastníci sváteční vyjížďky se procházeli parkem, jiní využili čas k odpočinku či drobným opravám na svých vozech.

Na závěr dne nechyběl táborák s opékáním špekáčků na vrchu Rubín u rozhledny nad obcí Dolánky. Archeologické výzkumy činí z Rubínu významné centrum oblasti a některé nálezy, například železná kování slovansko-avarského typu jsou největším souborem v ČR. Po příchodu Slovanů zde ve starší a střední době hradištní opět existovalo hradiště, které bylo pravděpodobně jedním z hlavních středisek kmene Lučanů. Někteří badatelé se domnívají, že se zde mohlo nacházet bájné slovanské hradiště Wogastisburg, pod nímž zvítězil někdejší franský kupec a později panovník Sámo nad králem Dagobertem I.