Co bude s městskými lázněmi? Italský investor prý chystá bytový komplex

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 1. duben 2021 11:19
Městské lázně budova bývalých Městských lázní v Plzni / foto: Plzen.cz

Strašidelný dům přímo v centru města, zchátralá budova městských lázních budí v kolemjdoucích ale spíše lítost než strach. V době svého vzniku byly přitom plzeňské lázně považovány za největší a nejmodernější v tehdejším Československu. Navštěvovala je většina Plzeňanů. Aktuálně budovu vlastní italský investor, který má prý plán udělat na místě lázní bytový komplex.

Lázně byly dokončeny v roce 1932 a uzavřely se v roce 1994. O dva roky později byla jejich budova vyhlášena chráněnou kulturní památkou. Zdi této oprýskané budovy skrývaly rašelinné, bylinné, uhličité lázně i finskou saunu. Řada Plzeňanů sem chodila také do veřejných sprch.

"Město prodalo tento objekt už v dávné minulosti, od té doby s vystřídalo už několik vlastníků, ale naposledy, co jsem zaregistroval, byl zájem krajského náměstka Bernarda o to, je odkoupit," uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

V současné době vlastní budovu italský investor. "Objekt bývalých městských lázní má vydané územní rozhodnutí a v současné době podle našich informací investor zpracovává dokumentaci pro stavební povolení. Plánuje, že by v daném místě vznikly jak byty, tak by tam měl být i nějaký druh obchodu, popřípadě wellness," odhalil Šindelář.

Budova bývalých lázní je ale památkově chráněná a investor musí tuto ochranu dodržet. Podmínkou například je, že zde zachová bazén. To, že lázně téměř třicet let chátrají, lidé vyčítají vedení města. "Samozřejmě mezi Plzeňany je její stav vnímán velmi intenzivně a myslím si, že každý Plzeňák bude rád, až městské lázně dostanou novou fasádu a novou funkci," dodal technický náměstek.

Kdy to ale bude, je zatím stále ve hvězdách, italský majitel zatím dokumentaci pro stavební povolení úřadům nepředložil. Od roku 2013 se budova bývalých lázní využívá jen na hraní paintballu.