Covidový skluz v operacích některé nemocnice v kraji dohnaly

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 28. prosinec 2022 07:15
Covidový skluz v operacích některé nemocnice v kraji dohnaly ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Skluz v plánovaných operacích, který vznikl kvůli pandemii koronaviru v uplynulých dvou letech, se nemocnicím v Plzeňském kraji podařilo dohnat. Výpadek už dohnaly například akutní nemocnice zřizované Plzeňským krajem, naopak plzeňská fakultní nemocnice bude u některých typů operací zpoždění dohánět jen obtížně. Na plánované operace čekají v kraji stovky lidí, nejdelší čekací doby jsou tradičně na velké ortopedické operace - na endoprotézy kolena nebo kyčle.

"Skluz v plánované operativě v základních oborech chirurgie a gynekologie, který vznikl hlavně loni na jaře během pandemie, se podařilo našim krajským nemocnicím dohnat buď již v loňském roce nebo v prvním čtvrtletí tohoto roku," řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Nemocnice podle něj zintenzivnily po loňské jarní vlně pandemie operační program a začaly v létě rychle zvát pacienty, kteří měli operaci odloženou, aby je stihly odoperovat před další očekávanou podzimní vlnou. V chirurgii a gynekologii se to většinou podařilo. Podzimní vlna pandemie už tolik nezasáhla nemocnice ve Stodu a Domažlicích, takže nemusely operace omezovat a předchozí skluz nejen dohnaly, ale dokonce se na ně obracelo na přelomu roku 2021 a 2022 i více pacientů než obvykle. Nemocnice v Klatovech a Rokycanech ještě loni na podzim musely operace omezit, takže skluz dohnaly až na počátku roku.

"V případě chirurgických operací došlo dokonce k paradoxní situaci, že objednací lhůty byly někde dokonce i kratší než před pandemií. Ty nejběžnější chirurgické operace lze podstoupit třeba už do dvou týdnů od indikace, takže pokud někde pacient na operaci čeká víc, než by si přál, může se obrátit na nemocnice Plzeňského kraje," řekl Kokoška. Pandemie nijak neomezila oční operace v Klatovské nemocnici. Celý letošní rok trvalo dohnat chirurgické operace hlavy a krku, jejichž čekací doby se nyní již blíží době před pandemií. Výměny kloubů provádějí z krajských nemocnic pouze v Klatovech. "Samozřejmě se operuje více, ale vyšší intenzitu limituje počet lůžek, což ale platí pro většinu ortopedických oddělení v zemi. Čekací lhůty na výměnu kloubů jsou v Klatovské nemocnici aktuálně od jednoho roku do asi 20 měsíců, v čekací listině jsou menší stovky pacientů," dodal Kokoška.

V plzeňské fakultní nemocnici (FN) jsou teď čekací lhůty na endoprotézu kolena nebo kyčle na Klinice ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí zhruba jednou tak dlouhé než před pandemií. Dříve pacienti na tento výkon čekali do 12 měsíců, nyní jsou čekací doby 1,5 až dva roky, řekla Lucie Bauerová z FN. "Ačkoli klinika běží ve stejném tempu jako před pandemií a navzdory omezenému provozu v letošním roce zvládla provést stejný počet zákroků jako v roce 2018, skluz vzniklý pandemií je a bude velice obtížné dohonit," řekla.

Na oční klinice jsou nyní čekací lhůty jen mírně delší než před pandemií. Nejdéle se tam čeká na operaci šilhání u dětí. Stovky pacientů čekají na tento výkon až dva roky. Stovky lidí jsou na čekací listině také u operaci šedého zákalu, tam se ale na řadu dostanou maximálně za půl roku.

Půl roku se čeká na operace kýly na chirurgické klinice, což je zhruba stejně jako před pandemií. Momentálně je na zákrok objednáno kolem 300 lidí. "Bohužel časový skluz se zatím příliš dohonit nedaří. Je to především z kapacitních důvodů, kdy klinika přijímá kromě Plzeňského kraje i pacienty z Karlovarského a Jihočeského kraje a také rizikové pacienty," řekla Bauerová.

Potíže působí podle ní i současná vlna virových onemocnění, kvůli kterým objednaní pacienti zákroky ruší a musí se pro ně hledat nový termín. "Například minulý týden bylo plánováno 28 operací kýl, z toho osm pacientů bylo kvůli virovému onemocnění přeobjednáno na později," dodala Bauerová.

čtk