Stavbu zóny o rozloze až 700 hektarů umožňují současné zásady územního rozvoje Plzeňského kraje, dohoda má potvrdit zmenšení budoucího parku maximálně na 280 hektarů, což kraj zapracovává v aktualizaci zásad. "V následujících týdnech se k dohodě vyjádří zastupitelé dalších obcí okolo plánovaného parku a kraje," řekl Hořínek. Zmenšení zóny byla jedna z hlavních podmínek obcí. "Po podnětech občanů usilujeme o vznik areálu do 280 hektarů s nejvíce 5000 zaměstnanci, jehož jádrem bude moderní továrna typu gigafactory," řekl Petr Očko z ministerstva průmyslu. K potvrzení závazku chce stát uzavřít dohodu s obcemi a krajem a v návaznosti na ni změnit zásady územního rozvoje. Možnou výstavbu továrny Volkswagenu na baterie do elektromobilů za 120 miliard Kč stát podporuje.
"Zmenšit rozsah průmyslové zóny Líně znamená i její značné oddálení od domů dotčených obcí. To, že zmenšení už není vázáno na rozhodnutí investora, považujeme za významné gesto a krok ke zkvalitnění komunikace se státem," řekl starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).
Plánovaný SPP podle CzechInvestu počítá s maximální rozlohou 200 hektarů průmyslové plochy. Hlavní část má zabrat gigafactory, další pak na ni navázané menší provozy. Asi 80 hektarů zaberou železnice, trafostanice a čistička odpadních vod, řekl mluvčí.
Součástí dohody je závazek státu k modernizaci vlečky, stavbě nového sjezdu z dálnice D5, přeložky části silnice I/26 z Plzně na Domažlice, a ke stavbě desetikilometrové přeložky silnice II/180, která uleví Dobřanům a Chlumčanům. "Do regionu přijdou významné investice, které pomohou s řešením řady problémů, s nimiž se obce potýkají už teď," řekl hlavní koordinátor David Petr z CzechInvestu. Mají odklonit veškerou tranzitní dopravu z okolních obcí a umožní napojení SPP na dálnici. Zásadní bude také moderní železniční připojení pro dovoz materiálu i pro dopravu zaměstnanců. Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je to zdvojkolejnění a zrychlení vlakové dopravy do Domažlic a dále do SRN. "Všechny tyto stavby chceme mít zaručené," uvedl.
"Pro nás je primární názor obcí. Ještě se čeká na zastupitele Chlumčan 26. června," řekl hejtman. Plzeň a Nová Ves podle něj nejsou součástí memoranda. "Během prázdnin by ho mohla schvalovat vláda a kraj se k němu připojí buď na mimořádném zastupitelstvu během prázdnin, nebo v září," uvedl. Podle něj je prioritní, aby se domluvily obce s vládou. Kraj je prostředník a jeho hlavní rolí je změna zásad územního rozvoje. Buď budou hotové do konce roku, nebo na začátku příštího, uvedl.
SPP vybuduje stát. Vláda loni v červenci stanovila klíčové stavby v lokalitě a je připravena dát na ně devět miliard korun. VW se má rozhodnout, zda zvolí pro investici ČR, už brzy. Hejtmana překvapilo prohlášení vedení koncernu před pár dny, že by chtěl v Mladé Boleslavi do poslední chvíle vyvíjet a vyrábět spalovací motory pro celou skupinu VW. "To není úplně příznivá zpráva pro to, aby ČR mohla být součástí inovací v autoprůmyslu. Podle některých názorů by pak mohlo hrozit, že se staneme autoskanzenem a bojím se, aby nám vlak úplně neujel," řekl. Hejtman kvituje, že stát jedná intenzivně s obcemi o jejich potřebách. "Teď to asi bude primárně o postoji vlády vůči investorovi," dodal.
čtk