Cyklista Roman Kreuziger už vzhlíží k nové sezoně, láká ho olympiáda

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 2. prosinec 2019 16:55

Je mu třiatřicet let, v profesionálním pelotonu patří Plzeňan Roman Kreuziger k nejzkušenějším cyklistům. K tomu už se ale věnuje i dalším aktivitám, mimo jiné své cyklistické akademii pro mladé naděje v Plzni nebo zájmové skupině cyklistů Grupetto. „Chci svému sportu vracet, co mi dal," svěřuje se Kreuziger, který tuto sezonu jezdil za WorldTour stáj Team Dimension Data. A už spřádá plány na tu další. Především zvažuje, zda usilovat v olympijském roce o účasti na slavné Tour de France, která předchází olympijskému závodu v Tokiu.

Na poslední Tour jste obsadil šestnáctou příčku, byl lídrem vašeho jihoafrického týmu. Ale pak jste nedokončil šest posledních jednorázových závodů. Co bylo příčinou? Závěr mé sezony hodně poznamenalo nachlazení, kterého jsem se stále nemohl zbavit. Ozvala se navíc i předchozí zranění z Arden a Tour. Zkrátka se to všechno sečetlo a mé tělo řeklo dost. Nemám ale ve zvyku si stěžovat, proto jsem o tom nemluvil do novin ani na sociálních sítích. Navzdory potížím jsem chtěl pomoci Zdeňkovi Štybarovi na mistrovství světa a také v Dimension Data odevzdat alespoň v prvních částech závodů maximum.“

Stihl jste si po sezoně odpočinout? Ano, po dovolené jsem teď plný energie do práce na novou sezonu. Už chodím do posilovny, v listopadu jsem si naplánoval také hokejové tréninky kvůli výbušnosti. Je to pro mě změna, abych neseděl pořád jen na kole. A budu i plánovitě hubnout, abych si na Vánoce mohl dát i nějaké to cukroví.“

Stáj Dimension Data mění název na tým NTT, opouští jej Cavendish, Vermote či Slager. Jaká bude nová sestava a plány? První týmové soustředění máme od 8. prosince v oblasti španělského Calpe. Tam dojde i k seznámení s novými týmovými kolegy. Posilami budou aktuální světový rekordman v hodinovce a excelentní časovkář Victor Campenaerts, Michael Gögl z Treku, Max Wahlscheid či Carlos Barbero. Ve Španělsku budeme také dolaďovat naše konkrétní závodní programy na rok 2020.

Máte už jasno v tom, zda se chcete zúčastnit další Tour de France? Nemám. Už šest dní po skončení Tour se koná olympijský závod v Tokiu. Takže v následujících týdnech budeme s trenérem a s týmem řešit závodní program a zvažovat, která Grand Tour bude pro mě nejlepší, abych přijel dobře připravený na hry v Tokiu.

Nicméně, jak se vám líbí již oznámený itinerář příštího ročníku slavného závodu? Nepůjde o klasickou Grand Tour. Už první tři dny v Nice a okolí mají být extrémně těžké a dojde při nich k velkým rozdílům, což bude oproti minulým letům velká změna. Bude nutné přijet ve špičkové kondici už na začátek Tour. V itineráři je také jediná časovka, navíc horská a až v předposlední etapě, s cílem na proslulé Planině krásných dívek ve Vogézách. Její první, rovinatější část tak bude nutné jet na časovkářském speciálu a druhou na normálním kole.

Olympijské hry berete hodně vážně? Olympiáda je mým velkým cílem, taková šance se neopakuje často. A ta trať by mi mohla sedět. Vede po úpatí hory Fudži, bude plná kopců, to by mi mělo vyhovovat.