Všechny nové takzvané kamerové body byly osazeny moderními kamerami a také zvukovými detektory z dílny plzeňského startupu JALUD Embedded. „V loňském roce jsem z přebytku rozpočtu města vyjednal pět milionů korun na rozšíření kamerového systému do vybraných míst v Plzni. Teď spolu s dalšími systémy hlídají naše bezpečí, životy a majetek moderní kamery s pomocí umělé inteligence. Zásadní důraz a jako podmínku využívání kamerového systému jsme zavedli přísná opatření na ochranu soukromí osob,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Město v nových lokalitách instalovalo zvukové detektory a kamery s vysokým rozlišením, optickým zoomem nebo otočné či panoramatické kamery. Kamerové body se nacházejí většinou v křižovatkách ulic nebo v místech s častým pohybem osob. Konkrétně jde o kamerový bod v ulici Korandova x Plachého, Korandova x Nerudova, Kardinála Berana x Nerudova, Modřínová x Zahradní, Zahradní x Hradišťská, Sady 5. května x Solní x Karlovarská a v ulici Karla Steinera u obchodního centra. SITMP rovněž instalovala osm zvukových detektorů i v univerzitním kampusu na Borech.
„Děkuji Správě informačních technologií a radnímu Danielu Kůsovi za práci na posílení městského kamerového systému. Současně děkuji také státní i městské policii za to, že vytipovaly nejvhodnější místa pro dané kamery. Věřím, že budou sloužit a přispějí ke zlepšení bezpečnosti občanů,“ uvedl radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer.
Od ledna letošního roku spravuje městský kamerový systém Správa informačních technologií města Plzně. "To znamená, že řešíme nejen instalaci nových kamerových bodů ve vybraných lokalitách pro účely bezpečnosti nebo monitorování dopravy, ale zodpovídáme i za bezproblémový chod celého systému, jeho správu a rozvoj,“ řekl Luděk Šantora, ředitel SITMP.
Plzeň zahájila modernizaci kamerového systému v roce 2008. Práce byly rozděleny do několika realizačních etap, kdy se zvyšoval počet instalovaných kamer a docházelo také k výměně zastaralé techniky a postupnému budování klientských pracovišť. Tedy míst, kde státní či městská policie pracuje s obrazovými a zvukovými daty.
V současné době tvoří městský kamerový systém na tři stovky kamer a několik klientských pracovišť, mezi něž patří například bezpečnostní dispečink městské policie.