Plzeň chce vybudovat "ukrajinské" školky!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 2. duben 2022 07:03
Plzeň chce vybudovat "ukrajinské" školky! Foto: M. Adámková

Děti uprchlíků budou pravděpodobně od září chodit v Plzni do speciálně vybudovaných školek pouze pro Ukrajince. Městské obvody teď vytipovávají místa, kde by provizorní školky vznikly, potvrdila radní města pro oblast školství Lucie Kantorová.

Umístit hlavně tříleté dítě do mateřské školy může být v leckterých částech Plzně problém. Daleko větší se navíc dal očekávat poté, co začala válka na Ukrajině a do Plzně tak zamířilo několik tisíc maminek s malými dětmi. Původně se počítalo s tím, že se pětileté děti uprchlíků přijmou od září do současných mateřinek, nakonec se ale podle našich informací přemýšlí o variantě vybudování speciálních školek, kam by chodily pouze ukrajinské děti. Ty by tak neubíraly místo těm českým.

V mateřských školách v Plzni jsou podle Kantorové zatím jen jednotky ukrajinských dětí. Naplno se s nimi počítá až od září. Zatímco české děti budou mít zápisy tradičně v květnu, pro ty ukrajinské jsou vypsané speciální termíny na červenec. "Počítáme s tím, že bude pro ukrajinské děti nově vybudovaná kapacita. Velmi nám pomohla nová podpůrná legislativa, která neřeší tak striktně hygienické podmínky," potvrdila Kantorová. Podle ní zřizovatelé školek, tedy městské obvody, hledají prostory, v nichž by speciální ukrajinské školky mohly vzniknout. "Mohou to být výměníkové stanice či jakékoli jiné prostory. Nesplňují podmínky standartních mateřských škol, ale na ten jeden rok mají zatím vyjímku," doplnila s tím, že město už tuší přibližné počty, které budou potřeba. "Děláme vše pro to, abychom nápor zvládli," dodala radní.