Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí. Přihlásit se můžete i vy!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 22. únor 2024 09:24
Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí. Přihlásit se můžete i vy! ilustrační. Foto: Totem

První přihlášené akce, které se následně otevřou dobrovolníkům nejen z řad obyvatel, studentů či sousedů, ale také z řad firemních dobrovolníků registrují Dny dobrovolnictví 2024, které proběhnou 25. - 28. dubna v Plzeňském kraji. Vymyslet a přihlásit akci je možné do konce února.

V loňském roce se v Plzeňském kraji konalo v rámci Dnů dobrovolnictví 63 akcí, které zorganizovaly školy, zdravotnická či sociální zařízení, mateřské školky, domovy seniorů, dobrovolnické a neziskové organizace i soukromé osoby. Podařilo se tak uklidit okolí řek, parků či cyklostezek, zrevitalizovat nejednu zahradu či záhonek, pletly se deky pro hospic, proběhla řada procházek s handicapovanými spoluobčany, nebo se natíralo a spravovalo uvnitř i venku. I letos už Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraje vyslalo k organizátorům výzvu, aby své akce přihlašovali na tomto webu. „Věřím, že bude zájem o uspořádání DOBROakce minimálně stejně velký, jako byl loni. A samozřejmě by nás potěšil i větší,“ uvedla ředitelka Regionálního dobrovolnického centra Plzeňského kraje Vlastmila Faiferlíková.

Své akce už přihlásily například spolky ARTEDA, Akademie nadání či imPerfect, Městská knihovna v Rokycanech, parta Trash Hero i parta Přátel Zahrady ticha ze Staré Jezné a další. V Akademii nadání budou s dobrovolníky třídit, lepit a kontrolovat úplnost deskových her, vyrábět pomůcky i provádět úklidové práce. Nadšenci z Trash Hero se těší na pomoc dobrovolníků při venkovních úklidových pracích. „Naším cílem je ovlivnit naše nejbližší okolí a udělat ho i pro ostatní hezčí a bezpečnější. Tak pojďte uklidit nějaký ten nepořádek! Po zimě se nám ho opět nakupilo dost," uvedl jeden z organizátorů Martin Košťál. V léčebně v Janově se chystají vyklízet sklad, což avizují jako práci i pro ženy-dobrovolnice, neboť se nejedná o těžké věci a rádi by našli i dobrovolníka – kytaristu, který by potěšil klienty svým uměním, u kterého by mohli zavzpomínat i zazpívat. Ve Stříbře se zase chystají v rámci Dnů dobrovolnictví 2024 vysazovat ovocné a jehličnaté stromky v okolí dobrovolnické chaty na Vojtěchově dole, což spojí také s procházkou a kontrolou svozu odpadu. O činnosti Bezpečnostního dobrovolníka připravují výstavu na místní radnici.

DOMOVINKA - sociální služby, o.p.s využijí akci k pozvání dobrovolníků k doprovázení klientů zařízení na procházce. „Rádi bychom brali naše klienty na procházky do přírody častěji a ve větším počtu. Není to možné vzhledem k jejich imobilitě. Téměř každý klient potřebuje pečovatele či asistenta, který by ho vezl na vozíku. Rádi bychom klientům dopřáli výlet tentokrát kolem Boleveckého rybníka. Některé klienty bychom dopravili vlastním vozem, s některými bychom jeli MHD. Ale bez dobrovolníků je to nereálné,“ říká za organizátorskou organizaci Eva Stummerová.

Dnů dobrovolnictví se účastní i neformální sdružení kamarádů a přátel – jedním z nich je i parta Přátel Zahrady ticha v Jezné v okrese Plzeň-sever. Ti se již podruhé sejdou, aby kultivovali veřejně přístupný prostor u kostela Nejsvětější trojice. „Přijďte s námi pomoci probudit veřejný prostor u kostela ve Staré Jezné, který je určen pro všechny kolemjdoucí, cyklisty, maminky s dětmi. Budeme hrabat starou trávu a listí, sázet keře, stromy, bylinky. Opečujeme všechny rostlinky, které už v zahradě jsou, a připravíme je na novou sezónu.  Pro každého je připraveno občerstvení a parta veselých a dobrých lidí, kteří se rozhodli ze Zahrady ticha udělat časem místo vhodné pro relaxaci, spočinutí i pro hry dětí," podotkla kostelnice Ivana Meclová.