Do 21. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se letos přihlásilo 34 staveb

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 24. květen 2024 09:21
Do 21. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se letos přihlásilo 34 staveb O titul soutěží i Brána do Borského parku. Zdroj: Stavba roku

Do letošního 21. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se přihlásilo 34 staveb, meziročně o osm méně. Zastoupeno je všech šest soutěžních kategorií, nejvíce je rekonstrukcí, a to devět. Loni dokončené stavby v regionu mohou přihlašovat do soutěže vlastníci, zhotovitelé, investoři a projektanti. Vítězové budou známí 12. září.

Nejpočetněji jsou zastoupeny rekonstrukce, kterých je devět. V ostatních soutěžních kategoriích, jimiž jsou novostavby, stavby pro bydlení, stavby dopravní a inženýrské, průmyslové stavby a veřejná prostranství, je přihlášeno po čtyřech až šesti stavbách. Do soutěže se mohla zapojit stavební díla uvedená do provozu nebo zkolaudovaná v kalendářním roce 2023.

V rekonstrukcích jsou to například Dům přírody Brd ve Strašicích, kostel s hrobkou Metternichů v Plasích, kde soutěží také obnova opatské rezidence v klášterním areálu, obří kostel v Přešticích, Národopisné muzeum v Plzni a zámek Týnec. V novostavbách soutěží například koupaliště v Horšovském Týně, azylový dům v Plzni a lesovna v Pivoni na Domažlicku. V dopravních a inženýrských stavbách bude porota posuzovat západní okruh Plzně, vodojem Letkov a vodní nádrž Koloveč, v průmyslových stavbách třeba automatizovaný sklad v Plzeňském Prazdroji a pilu firmy Klaus Timber ve Dvorci u Nepomuku. V kategorii veřejná prostranství soutěží například brána do Borského parku v Plzni a sušický lesopark Pod Kalichem. V bytových domech se o cenu ucházejí kromě jiných rodinný dům v Plzni-Pecihrádku a bytový dům Školní v Třemošné u Plzně.

"S porotou se na cestách za stavbami podíváme do nejrůznějších koutů Plzeňského kraje. Tím nejodlehlejším místem je letos bývalé Pivoňské panství v Českém lese, kde byla obnovena původní fořtovna a vznikla lesovna Pivoň,“ uvedl Miloslav Michalec, předseda odborné poroty soutěže Stavba roku Plzeňského kraje s tím, že po vyhlášení nominací budou stavby zveřejněny na online mapě Stavby roku Plzeňského kraje, aby se za nimi mohli vydat všichni výletníci.

"Soutěž Stavba roku Plzeňského kraje mi každoročně poskytuje perfektní přehled o tom, jak tento region vzkvétá. V Plzeňském kraji bydlím už přes 20 let a teprve díky této soutěži jsem mohl poznat zámek Týnec. Už se moc těším, až budu moci toto místo po rozsáhlé rekonstrukci navštívit osobně. Můj obdiv patří majiteli, soukromému investorovi, který zámku vdechl nový život," řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti Eurosoftware, s.r.o., která je hlavním partnerem soutěže. Letos poprvé je partnerem také český výrobce obkladů a dlažeb, společnost Lasselsberger, s.r.o.

Soutěžní stavby hodnotí šestičlenná odborná porota složená z architektů, projektantů a stavebních inženýrů. Letos v ní nově zasedá architektka Vladimíra Leníčková, zakladatelka architektonického studia Len-k architekti, místopředsedkyně Obce architektů, která se podílela mimo jiné na projektech pro mezinárodní hotelové řetězce, jako jsou Hilton nebo Madarin Oriental. Další člen poroty, plzeňský architekt Jiří Zábran byl za své projekty mnohokrát oceněný v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje a také v dalších soutěžích.