Do Česka míří první prášek proti koronaviru!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 12. prosinec 2021 14:22
Do Česka míří první prášek proti koronaviru! ilustrační. foto: pixabay

Už v příštím týdnu dorazí do České republiky první dodávka léku molnupiravir. Jde o první léčivo proti covidu ve formě tabletek, jehož výhodou je zejména to, že jej nakažení mohou užívat doma. Lék, který bude plně hrazený pojišťovnou, je určený zejména pro rizikové pacienty, snižuje riziko hospitalizace i úmrtí. 

Molnupiravir je antivirotikum od americké firmy Merck. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha příští týden do Česka dorazí prvních 5 760 dávek, další týden přijdou další tři palety, celkem tedy přes 14 tisíc dávek. Lék je určený především pro rizikové pacienty, kteří mají mírné příznaky, ale hrozí jim těžký průběh covidu. Podobně jako monoklonální protilátky je tedy určen například pro obézní pacienty nebo pro chroniky. Naopak není vhodný pro děti ani pro těhotné ženy. Britské úřady doporučily, aby ho neužívaly ani kojící matky.

Léčba musí začít nejpozději do sedmi dnů od vypuknutí příznaků. Pacienti by měli dostat 40 tablet. Každých 12 hodin během pěti dnů by měli lidé spolknout čtyři tablety. Podle některých testů lék může mít několik nežádoucích vedlejších účinků. Například by mohl negativně ovlivňovat schopnost reprodukce. Někteří odborníci upozorňují i na to, že vedlejší účinky léčiva jsou málo prozkoumané. 

Molnupiravir budou moci předepsat téměř všichni lékaři včetně praktiků. Stačí, aby jim nakažený pacient zavolal a nechal si vypsat speciální poukaz. Ten je potřeba u lékaře vyzvednout a předložit ho na jednom z více než sta výdejních míst v České republice. Lék má být distribuován do nemocnic, které mají aplikační centra pro monoklonální protilátky.