Doba koronavirová nepovolila. Filmový festival se přesouvá na podzim

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 9. únor 2021 09:08
FB_IMG_1601470044203 Foto: Finále Plzeň

Dlouhé roky platilo, že si ve druhé polovině dubna dávali v Plzni dostaveníčko filmoví nadšenci. Podobně jako loni, ale jarnímu termínu nepřeje koronavirus, pořadatelé tak festival Finále Plzeň přesunuli na podzimní termín. Uskuteční se 24. až 29. září 2021. 

„Chceme si festival užít co nejvíce tak, jak ho známe. V kině, se skvělými filmy, diváky a hosty. To by nyní nebylo možné, proto raději počkáme na září, kdy už snad bude situace stabilizovanější,” vysvětluje rozhodnutí ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. Podle ní se navíc podzimní termín osvědčil. "Uvažovali jsme o něm již v minulosti a nyní byla příhodná doba ho vyzkoušet. Nahrává nám i volný sváteční den 28. září a možnost propojit se s dalšími akcemi jako je Plzeňský festival vína,” dodává.

Dalším důležitým faktem je i množství filmů, které bude moci festival na podzim nabídnout. „V loňském roce čelil významným změnám celý audiovizuální průmysl. Řada premiér byla odložena nebo se zastavila celá natáčení. Bude chvilku trvat, než se vše vrátí do normálu, ale v září bychom už měli mít k dispozici dostatek nových filmů, a to je pro filmový festival klíčové,“ doplňuje programový ředitel Peter Badač.

O tradiční programové sekce ale diváci nepřijdou. „Soutěže celovečerních, dokumentárních, studentských i televizních snímků zůstávají zachovány. Stejně tak jako přehlídka premiér, krátkometrážních filmů či zajímavých počinů z okolních států,“ vypočítává Peter Badač.

„Festival je velký organizační kolos, jehož příprava zabere celý rok. Chceme zajistit co nejvyšší kvalitu jak pro diváky, tak pro filmaře i pro naše partnery, kteří nás i v těchto nelehkých časech podporují,“ uzavírá Veruňková Košařová za Film Servis Plzeň s.r.o., který je organizátorem festivalu až do roku 2023.