Don Quijote se vrací na jeviště Velkého divadla v Plzni

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 11. listopad 2021 18:10
Don Quijote se vrací na jeviště Velkého divadla v Plzni Foto: M. Root

Na jeviště plzeňského Divadla J. K. Tyla se po 22 letech vrátí jeden z nejpopulárnějších klasických baletů 19. století, komicky laděný Don Quijote. Jeho premiéra se odehraje v sobotu 13. listopadu.

01 Don Quijote WEB root 7562Balet mísící příběh zakázané lásky Kitri a Basila s putováním Dona Quijota a jeho věrného sluhy Sancho Panzy bude uveden podle klasické verze Maria Petipy a Alexandra Gorského v choreografii šéfa souboru baletu Jiřího Pokorného a pedagožky, bývalé sólistky baletu Národního divadla v Praze Nelly Danko.  „Minkusův Don Quijote patří mezi nejoblíbenější, ale zároveň technicky nejnáročnější tituly klasického baletu. Diváci se vedle velkých tanečních výkonů ale mohou těšit také na romantický příběh i prvky humoru," prohlásil šéf baletu Jiří Pokorný.

Pro představitele hlavní mužské role Richarda Ševčíka se jedná o splněný dětský sen. "Balet Don Quijote je velmi temperamentní a výborně doplní repertoár našeho souboru. Je to skvělý a hodnotný protipól proti lyrickému Labutímu jezeru, romantické Šípkové Růžence či orientálnímu Korzárovi. Musím přiznat, že je to můj nejoblíbenější klasický balet," podotkl dlouholetý sólista a držitel Ceny Thálie Ševčík.

Ústřední dvojici mladých milenců Kitri a Basila, jejichž lásku se snaží zmařit bohatý šlechtic Camacho, ztvární Mami Hagiharová, Jarmila Hruškociová, Shiori Nirasawová, Karel Audy, Richard Ševčík a Gaëtan Pires. Do Dona Quijota se převtělí hostující Grzegorz Mołoniewicz, po jeho boku stane Mischa Alexander Hall nebo Richard Ševčík v roli Sancho Panzy.

Šéfdirigent Norbert Baxa, který je autorem hudebního nastudování, považuje dirigování baletu za až adrenalinovou záležitost. "Je to úplně jiná disciplína než dirigování opery nebo koncertu. Rozpoznání aktuální formy každého tanečníka a následné udání odpovídajícího tempa je někdy pro mě velmi obtížné. Minkusova hudba je jednoduchá, ale nápaditá. Kromě samostatných tanečních výstupů se divák může spolehnout na hudebně vtipné vykreslení situace," popsal Baxa. Autorem scény je Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Dana Haklová. "Asi největší změnou oproti známým klasickým verzím bude kostým samotného Dona Quijota, který je v naší inscenaci inspirován spíše elegantními toreadory než ošuntělým rytířem," řekla.