Dopřejte si exotiku i v Čechách. Pěstujte palmy

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 29. červenec 2021 15:03
Dopřejte si exotiku i v Čechách. Pěstujte palmy ilustrační. Foto: pixabay

Pokud se nechcete spokojit s pohledem na exotické rostliny jen na dovolené, máte možnost pěstovat v našich podmínkách mrazuvzdorné palmy, agáve nebo juky.

palma plzen czPalmám, kterým se u nás daří, pocházejí z podhůří Himaláje, severní Indie a Číny. V jejich domovině si už zvykly na sníh a mrazivé dny. Nejčastěji vysazovaný druh v Čechách je Trachycarpus fortunei. Tento druh koupíte v běžném zahradnictví v kontejneru. Doporučuje se vybírat alespoň metr vysokou rostlinu ve velmi dobrém stavu a vysadit ji na jaře, aby stihla do zimy dobře zakořenit. Kmen Trachycarpusu je pokryt dlouhými vlákny a listy má velké, lesklé a zelené. Ve své domovině dorůstá do výšky přes 10 metrů.

Menší příbuzná palma je Trachycarpus wagnerianus. Další možností je zasadit u vás na zahradě palmu Rhapidophyllum, která má keřovitý vzhled a pochází z Floridy. Najdete i vhodný druh juky a agáve, které také dodají exotický nádech vaší zahradě.  Známé Yucca thompsoniana nebo Yucca rostrata se od sebe liší rychlostí růstu i barvou listů. Největší měří přes dva metry. Další vhodný druh je Agave havardiana.

Pro palmy není hlavním nepřítelem velký mráz, ale zimní vlhkost. Vhodná výsadba je do mírného svahu, aby voda mohla odtékat. Případně vytvořte drenážní vrstvu v jámě při výsadbě pomocí štěrku. Na vlhkost palmy reagují žloutnutím listů.

Přes zimu chraňte kmen mladé rostliny netkanou textilií. Pokud takto přežije první tři roky, je velká šance, že zvládne další zimy bez problémů.