×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Fakulta designu a umění slaví sedm let. K výročí si nadělila novou fasádu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 17. říjen 2019 14:20
budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v novém opláštění (2) Foto: ZČU

Téměř sto metrů dlouhou a dvě patra vysokou koláž studentských prací na fasádě Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni nahradily panely s červenými, bílými a černými geometrickými obrazci, v nichž je zakódován důvěrný, mezi studenty a pedagogy zdomácnělý název fakulty SUTNARKA. Budovu u příležitosti sedmi let jejího otevření proměnil přední grafický designér, profesor Rostislav Vaněk, který na fakultě působí.

foto: ZČU

V pátek 18. října uplyne přesně sedm let ode dne, kdy byla v areálu kampusu na Borských polích slavnostně otevřena budova Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. K letošnímu výročí dala fakulta sama sobě dárek – nové opláštění. Červeno-bílo-černé formy upomínají nejen na práci světoznámého designéra a plzeňského rodáka Ladislava Sutnara, jehož jméno fakulta nese, ale také korespondují s vizuálním stylem Sutnarky. Autorem opláštění je jeden z jejích pedagogů, významný český grafický designér Rostislav Vaněk.

„Inspirovalo mě dílo Ladislava Sutnara a při návrhu pláště budovy jsem tedy pracoval se stejnými geometrickými motivy jako on. Chtěl jsem, aby ve tvarech na fasádě zároveň byl i nebyl čitelný název fakulty – Sutnarka,“ říká Rostislav Vaněk s tím, že jeho záměrem bylo fakultu zviditelnit, dát i lidem, kteří vidí budovu z dálky, najevo, že nejde jen o další halu na Borských polích. „Samozřejmě i s ohledem na to, že u Sutnarky vzniká točna pro prodlouženou tramvajovou trať,“ dodává Rostislav Vaněk.

Instalace nových panelů na čelo fakultní budovy trvala dva dny. Ty, které ji zdobily minulých sedm let a představovaly oceněné studentské práce z ateliérů, jež fakulta v době otevření nabízela, putovaly do univerzitního depozitáře. Práce Rostislava Vaňka ovšem fasádou neskončila. Navrhl také orientační systém pro interiér budovy, který se teprve začne osazovat. Namísto obligátních šipek přitom pracoval se sutnarovskými půlkruhy orientovanými vpravo či vlevo, které budou uvnitř fakulty ukazovat směr či označovat jednotlivé ateliéry nebo kabinety. „Půlkruhy budou stejné jako na fasádě, červené a s bílým nápisem pro ateliéry nebo šedé s bílým nápisem pro kabinety. Jedna velká cedule se objeví také u vstupu do budovy,“ dodal Rostislav Vaněk.