Bonjour Plzeň! Oblíbený festival se po roce znovu vrací na scénu

Zveřejněno v Kultura
Od - pátek, 29. říjen 2021 14:15
Bonjour Plzeň! Oblíbený festival se po roce znovu vrací na scénu ilustrační. Foto: Bonjour Plzeň

Francouzské filmy, tradiční pokrmy, mladé Beaujolais, bretaňskou hudbu nebo pohledy do života pařížských párů skrze fotografie. To vše nabídne už 28. ročník festivalu Bonjour Plzeň, který začíná 5. listopadu. Festival oslavující frankofonní kulturu se vrací po roční přestávce. 

Snídaní začíná den a odstartuje tak i veřejná část festivalu Bonjour Plzeň 2021. Křupavé francouzské croissanty a vyhlášené francouzské koláče se budou servírovat v neděli 7. listopadu přímo v Alliance Française de Plzeň. O den později bude možné nahlédnout do života párů pařížského regionu, a to prostřednictvím výstavy “Couples From the World” autorek Anny Fišerové a Anny Verstraete. Francouzská kinematografie patří mezi nejstarší na světě, a proto nesmí na festivalu chybět. V Kině Beseda se budou promítat během festivalu celkem čtyři snímky, které stojí za to vidět.

„Letošní čtyři projekce Filmového klubu Plzeň v rámci festivalu se zaměřují na ryze současnou tvář francouzské kinematografie. Současné jsou i náměty vybraných filmů s výjimkou pozoruhodného počinu Romana Polańského. Ten se svým filmem Žaluji! vrací ke skandální Dreyfussově aféře z konce 19. století,“ říká Eva Ichová, předsedkyně Filmového klubu Plzeň.

Pohovořit si francouzsky, seznámit se s rodilými mluvčími a dát si k tomu skvělou kávu v příjemném prostředí kavárny Le Frenchie na náměstí, to vše přinese Speak Dating 10. listopadu od 18:00 hodin. Zajímavé příběhy a historky z nejrůznějších koutů Francie obsahuje druhý díl knihy Kruté příběhy sladké Francie II., která bude pokřtěna v pátek 12. listopadu v prostorách Alliance Française de Plzeň. Křtu knihy se zúčastní sám autor Zbyněk Kašpar.

Tradiční francouzský trh se vším, co k němu patří se otevře v neděli 14. listopadu na Moving Station. Počítá se i s dětmi, pro které je od 14:00 a 16:00 hodin připravena Chvilka s pohádkou. Hned v pondělí 15. listopadu v 17:00 hodin povede šéfkuchař Sylvain Prudhomme kurz vaření francouzských specialit. Připravovat se bude Oeufs en meurette (Ztracená vejce na víně). Ateliér je otevřen pro začátečníky i pokročilé a je potřeba se předem registrovat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Beaujolais nouveau je mladé, svěží, francouzské víno, které pochází z vinařské oblasti Beaujolais severně od města Lyon a vyrábí se z odrůdy Gamay. Víno se začíná prodávat každý rok vždy třetí čtvrtek v listopadu. Přesně v ten den, tedy 18. listopadu 2021 se budou v Zach´s Pubu otevírat lahve francouzského Beaujolais za doprovodu kapely Lakuna.

Spojení literatury a divadelního představení, to je v kostce definice scénického čtení, které připravila režisérka Irena Henzl Velichová. V pátek 19. listopadu se bude dvojjazyčně číst z knih Radka Fridricha “Pobřeží” a Jana Sojky “Sesuv noci ”.

"Uvízlé ticho? nás přenese do básnického světa sbírek Jana Sojky Sesuv noci a Radka Fridricha Pobřeží. Obě sbírky vyšly ve francouzském překladu v nakladatelství Revue K. Česko-francouzským čtením tak chceme upozornit na tento úspěch českých autorů, ale zároveň i na jejich svébytnou poezii. Interpretky Soňa Haas a Kateřina Sachrová provedou diváky temnou nocí, ve které je však pečlivě ukryto i mnoho světla," říká MgA. Irena Henzl Velichová, režisérka scénického čtení Uvízlé ticho?.

O finále festivalu se postará kapela Bran, která se svojí hudbou na motivy starých bretaňských lidových písní vystoupí v sobotu 20. listopadu v Univerzitní kavárně Družba.

„Jsem rád, že vás mohu po loňské přestávce pozvat na další ročník festivalu Bonjour Plzeň. Mou oblíbenou částí programu je francouzský trh v neděli 14. listopadu, protože je to dobrá příležitost seznámit místní obyvatele s francouzským umem a výrobky. Těším se také na literární setkání 12. a 19. listopadu, která symbolizují vzájemné sdílení českého a francouzského národa prostřednictvím psaní,” dodal Rémy Fournier, ředitel Alliance française de Plzeň, která je organizátorem festivalu.

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/festival#sigProIdc9b77ed5db