Festival Inovujeme Plzeň letos propojí moderní technologie a zdravotnictví

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 14. květen 2024 14:23
Festival Inovujeme Plzeň letos propojí moderní technologie a zdravotnictví ilustrační. Foto: Inovujeme Plzeň

Spojit inovace a moderní technologie se zdravotnictvím, medicínou, zdravým životním stylem a sportem se rozhodlo město Plzeň při letošním ročníku festivalu Inovujeme Plzeň, jedné z největších technologických přehlídek v Česku. Program dvoudenní akce, která se odehraje 7. a 8. června 2024 v TechToweru, je připraven pro širokou veřejnost, studenty, školy i místní technologické firmy. Vnitřní i venkovní expozice doplní přednášky na zajímavá témata, dynamické ukázky robotů, dronů a složek IZS, i streamované rozhovory v SIT Port studiu. Pro děti je přichystaná soutěž v hledání miniatur robotického psa SPOTa. Festival pro Plzeňany i všechny návštěvníky západočeské metropole organizuje Správa informačních technologií města Plzně (SITMP). Vstup je tradičně zdarma.

Inovujeme Plzeň 2023 4„Umělou inteligenci často bereme jako nástroj pro tvorbu obrázků a textů, ale její potenciál je mnohem větší. Čeští vědci začínají AI používat k pochopení nemocí jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba či spinální atrofie. Díky tomu je možné tyto nemoci včas diagnostikovat a zlepšit samotnou léčbu. Jsme rádi, že na festivalu budeme moci toto propojení technologií a zdravotnictví představit,“ popsal letošní zaměření akce Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Na festivalu se představí přes 40 vystavovatelů. „Jde o technologické společnosti a startupy z regionu, o místní fakulty, školy a organizace zabývající se prací s dětmi a mladými lidmi. Toto spojení a spolupráce funguje během celého roku v rámci Plzeňského inovačního ekosystému PINE, o kterém připravujeme na festivalu výstavu,“ prozradil ředitel SITMP Luděk Šantora.

Návštěvníci se mohou také těšit na slaňování hasičů nebo zásah záchranářů v unikátní vodní nádrži v TechToweru, na dynamické ukázky robotů a dronů v postaveném polygonu před budovou. „Představíme například aplikaci proti Alzheimerově nemoci a takovou, která přispívá studentům k pohodě ve škole. Ukážeme mobilní roboty a navigátory, protetiku končetin, závodní a profesionální drony nebo asistenční systémy pro tramvaje. Nebude chybět ani oblíbený robopes SPOT nebo experimentální stanice pro zvídavé,“ uvedla Anna Čudáková, projektová manažerka SIT Portu.

SIT Port jako úsek Správy informačních technologií města Plzně má organizaci festivalu na starost. Představí se ale také Centrum robotiky nebo Drony SIT, které jsou historicky spjaty s festivalem Dronfest, jenž přerostl právě v Inovujeme Plzeň. Se svým zapojením do PINE seznámí návštěvníky městská společnost BIC Plzeň – Podnikatelské a inovační centrum.  Pro děti je připravena soutěž v hledání miniatur robotického psa SPOTa, informace získají v infostanech u vstupů do areálu.

„Na Inovujeme Plzeň zveme rodiny s dětmi a širokou veřejnost, ale také odborníky, studenty i firmy nejen z Plzeňského regionu. Páteční program je tradičně určen studentům středních škol, kterým zajišťujeme i dopravu na akci. Představíme jim novinky z oblasti elektromobility, virtuální a rozšířené reality, umělé inteligence, automatizace a robotizace. Pro vedení škol jsme připravili přednášky o využití virtuální reality ve výuce nebo o robotice a internetu věcí. Pro odborníky máme témata jako virtuální realita a rehabilitace, moderní přístupy v dětské protetice, využití AI v boji proti rakovině tlustého střeva a řadu dalších,“ pozval i Tomáš Cholinský, ředitel SIT Portu.

Inovujeme Plzeň se odehraje v pátek 7. června od 8 do 14 hodin, v sobotu 8. června od 10 do 16 hodin.