Festival světla se stěhuje. Instalace ozáří městskou zeleň

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 17. leden 2020 10:37
1. oznámená instalace 2020_ Yasuhiro Chida - Analemma První oznámená instalace letošního ročníku.

Poprvé kompletně v městské zeleni se uskuteční populární festival světla BLIK BLIK. Organizátoři pro rok 2020 zvolili jako lokaci oceňovaný Lobezský park a jeho okolí. Festival, který letos připadá na 27. a 28. března, představí celkem 14 instalací od tuzemských i zahraničních umělců a uměleckých projektů. Prvním oznámeným jménem je japonský tvůrce Yasuhiro Chida, který pro BLIK BLIK tvořil už v roce 2016.

foto: V. Čermák

„Uspořádat festival světla v parku je pro nás organizátory výzva. Současně si ale od nové lokace slibujeme, že zmizí fronty před vstupem u jednotlivých instalací. Právě to totiž trápilo návštěvníky při loňském, rekordním, ročníku, na který dorazilo 50 000 lidí. V roce 2020 budou všechny placené instalace na jednom místě se společným vstupem," uvedla manažerka akce Petra Krákorová. Neplacené instalace se podle ní objeví volně podél nově naplánované trasy.

Celkem 14 světelných instalací povede od Divadla ALFA, podél řeky Úslavy, přes Lobezský park až k Rolnickému náměstí – a také v opačném směru. Centrum festivalu bude právě v Lobezském parku. Ten prošel v roce 2018 celkovou obnovou podle projektu Tomáše Rákose a v loňském roce obdržel titul Asociace pro urbanismus a územní plánování v soutěži Stavba roku 2019.

První odhalenou instalací je Analemma japonského umělce Yasuhiro Chida. Jedná se o hustou síť tenkých nití natažených mezi stromy, která se tvoří zhruba 10 dní. Síť pak nese světlo a vytváří dojem hvězdného reje.