×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Finále Plzeň se vrací s termínem ke kořenům. Pomohl koronavirus, říká ředitelka filmového festivalu

Zveřejněno v Kultura
Od - úterý, 14. září 2021 06:53
Finále Plzeň se vrací s termínem ke kořenům. Pomohl koronavirus, říká ředitelka filmového festivalu Zdroj: Finále Plzeň

Okolo 110 filmů za šest dní promítání nabídne už 34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Návštěvníci se od 24. do 29. září mohou těšit na větší počet nových snímků a početné delegace. "Samotné nás překvapilo, kolik nových filmů do kin přes léto šlo," říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Podruhé za sebou je festival na konci září. Natolik se tedy loni tento termín osvědčil?
O podzimním termínu jsme uvažovali už několik let. V 60. letech bylo Finále Plzeň na podzim. Pak se nějak stalo, že se přesunulo na jaro. Podzimní termín jsme ale dlouhodobě chtěli i kvůli festivalové mapě, je výhodnější a lépe navazuje na festivaly u nás i ve světě. Nebyla ale všeobecně vůle, aby se změna udělala. Trochu nám v tom tedy pomohl koronavirus. Domluvili jsme se i s městem, že už se na podzim přesuneme trvale.

Koronavirus také způsobil to, že se za poslední měsíce urodilo více filmů a premiér, než kdy jindy. Bylo těžší snímky vybírat, když je jich tolik?
Premiér je požehnaně, asi 13. A jestli to bylo těžší? Zejména v tom, že se filmy a jejich premiéry neustále přesunovaly. Spousta věcí se řešila na poslední chvíli. Tvůrci sami nevěděli, jakou mají zvolit strategii. Ale musím přiznat, že nás až samotné překvapilo, kolik filmů do kin šlo i přes léto. Je to strašné množství. Což teď bude velká výhoda pro diváky, kteří na Finále Plzeň dorazí. Tady si můžete udělat týden a všechno nakoukat.

Při pohledu na program asi každého napadne, proč nebude uvedený Zátopek, který získal cenu diváků na karlovarském filmovém festivalu?
Vím, že to bude hodně našich diváků mrzet. Ale kromě Varů nebude Zátopek na žádném festivalu. Půjdou jen do kin.

Festival zahájí premiéra animovaného filmu Moje slunce Mad. Co byte k němu řekla?
Film měl premiéru na festivalu v Annecy a byl jen ve zvláštním uvedení v Karlových Varech. Ač je animovaný, tak se dotýká velmi aktuálního a závažného tématu života v Kábulu. Je to velmi důležité na tento snímek upozornit a dát mu podporu.

Jak to vypadá s hosty? Premiér je hodně, natáčení je hodně. Je problém se s nimi domlouvat?
Je to těžší. Všichni se nadechli a mají pocit, že dokud to jde, tak se toho musí co nejvíce natočit a odpremiérovat. Podzim je pro všechny tyhle lidi nabitý. Probíhají stále aktivně domluvy. Máme potvrzeno hodně režisérů. Film Chyby uvede Jan Prušinovský, k filmu Zpráva Peter Bebjak, k filmu Minuta věčnosti dorazí Rudolf Havlík, přijede i Vít Klusák, Hana Třeštíková, Dan Svátek, Filip Remunda. Z herců přislíbili účast Matouš Ruml, Eliška Křenková, Jiří Langmajer, Hana Vagnerová nebo Petra Nesvačilová.

Stejně jako jiné akce budou provázet i Finále Plzeň bezpečnostní opatření. Je to pro vás už trochu jednodušší, když jste si je vyzkoušeli i loni?
Určitě je to pro nás jednodušší. Necháme třeba větší přestávky mezi filmy na dezinfekce sálů, kdo si zapomene roušku, tak jí dostane. Zase jsou ale nové věci, typu testování, ale na to už jsou lidé z akcí zvyklí. Budeme to řešit tak, jako třeba v Karlových Varech. Kdo bude mít akreditaci na více dní, tak na začátku ukáže papír (test, očkování nebo potvrzení o prodělání covidu, pozn. red.), dostane pásku a nemusí se před každým představením prokazovat. Pokud přijdou lidé třeba bez testu, tak budeme mít k dispozici k zakoupení jednorázové samotesty. Jsme navíc schopni i pár dní před pracovat s kapacitou.

Jak vás letos podpořili sponzoři?
Loni jsem říkala, že mě překvapilo, jak byla domluva vstřícná, a že se bojím toho, co nastane v dalších letech. Zatím to tedy nenastalo. Zůstalo nám 99 procent partnerů, někdo dokonce přibyl. Musím říci, že domluva probíhala dobře. Mám hroznou radost, že při nás sponzoři drží a snaží se vymýšlet pořád větší propojení.