Fungujeme bez podmínek. Některé restaurace ze zoufalství pouští i neočkované

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 26. listopad 2021 06:46
Fungujeme bez podmínek. Některé restaurace ze zoufalství pouští i neočkované Foto: M. Osvaldová

Od pondělí mohou být v restauraci obslouženi jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo v ochranné lhůtě 180 dní od prodělání covidu. Některým podnikům ale pomyslně došly nervy a jsou přistupné pro všechny. Na sociáních sítích vznikla i speciální skupina "Fungujeme bez omezení".

Pro všechny je otevřená například Plzeňská kočičí kavárna. "Bála jsem se, jaké ohlasy to vzbudí. Ale vesměs jsme neměli ani jeden špatný. Řekla jsem si, že to takhle nejde. Když budu dodržovat nařízení, tak se neužívím," uvedla majitelka kavárny Jana Augustinová. Podle ní je v Plzni poměrně hodně podniků, které zvolili podobnou cestu. Při minulých omezeních prý čerpala pomoc od státu, nebyla ale dostatečná. "Kurzarbeit na zaměstnance mi pomohl. Samozřejmě jsme také dostali kompenzace asi 30 tisíc za měsíc. Zdá se, že to je hodně, ale když z toho máte zaplatit 20 tisíc nájem za kavárnu, 14 200 za byt a k tomu máte 10 kočiček, tak to nestačí. Energetické společnosti navíc nezajímá, že je lockdown a elektřinu nečerpáte. Nesnížili mi ani zálohy," podotkla. Sama tak prý musela jít ještě k tomu pracovat. "Nechci čerpat podpory, já si chci vydělat na svůj provoz. Proto chci, aby ke mě mohli všichni," dodala.

Lidi bez očkování se dostanou také do Restaurace Za oponou. "Vítáme všechny," potvrdil majitel restaurace Hynek Macák. Podle něj je právě předvánoční období pro jeho podnik stěžejní. "Tohle byl měsíc, kdy jsem vydělával na zbytek roku. Teď je nemám, takže nevím, co bude dál," prohlásil. Sám tvrdí, že by přitom už musel zavřít, kdyby předtím nedostal kompenzace od státu. "Byly dobré, ale já sám už nemám příjem. Postarám se o firmu, aby nějak fungovala, aby zaměstnanci peníze. Ale i já sám mám spotřebu a na tu jsem si už rok a půl nevydělal. To, že restaurace přežívá, je dobré, ale já si musím půjčovat," dodal Macák.

Další "volnou zónou" je například slovanská Restaurace U Majáku. "Už druhým rokem bojujeme o přežití a opatření, která ode dneška platí, nám nepomáhají. Určitě nechceme současnou situaci brát na lehkou váhu, ale v žádném případě nebudeme vyhazovat jakékoliv hosty. Ani si to nemůžeme dovolit," vzkázala restaurace na sociálních sítích. A přídaly se i další podniky. "V této době si opravdu nemůžeme dovolit třídit hosty. Jsme rádi, že jsme nějak přežili. Vážíme si každého z vás, určitě nechceme ulehčovat situaci a napadat nějaká nařízení, ale myslíme si, že se fungovat dá i tak," uvedli také v Pizzerii a Restaurantu Mikulášská.