"Určitě je to obrovská pomoc, je to vyšší stupeň ochrany než běžné roušky a my to budeme používat při většině technických zásahů nebo při charakteru událostí nejen kvůli koronaviru nebo tam, kde by byl," podotkl ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavel Musil.
Hasiči se kromě nebezpečí při zásazích potýkají denně i s rizikem nákazy. "Musím říct, že to řešíme každý den, každý týden, takže snažíme se ty směny maximálně izolovat, nicméně nákaza jednoho člověka v té směně znamená komplet celou směnu dát do karantény a to je problém, protože tady na Košutce by to znamenalo, že půjde do karantény 19 lidí," uvedl.
Právě speciální masky mohou toto riziko odvrátit. "Je to vlastně polomaska, která je z materiálu, jenž zabraňuje kondenzaci v masce. Je to mnohem modernější materiál, než je silikon a její účinnost je 99,995 procenta, takže o několik řádů vyšší než masky FFP3," vysvětlil Jiří Hackel, ředitel společnosti WPA, která masky vyrábí.
Masky z Plzně budou už brzy sloužit i dalším složkám integrovaného záchranného systému po celé České republice, nakoupí je tu pro ně Ministerstvo vnitra. "Před tím už je odzkoušeli a používají lékaři v Plzeňských nemocnicích a my jako resort vnitra je začneme nakupovat a distribuovat," potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Plzeňský kraj je po první vlně pandemie, co se týče ochranných pomůcek, připravený. Dva tisíce masek nakoupil pro sociální ústavy a připravuje se tendr pro krajskou Správu a údržbu silnic, která čítá na 500 zaměstnanců. "Funguje krizový štáb ústřední a v této chvíli my můžeme lépe komunikovat se státem tak, jak se to osvědčilo, tak si myslím, že teďko jsme opravdu dál, protože máme zabezpečené veškeré naše zaměstnance v rámci Plzeňského kraje, ať už to jsou zdravotníci, lidé v sociálních službách a další," doplnil náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).