Hejtman absolvoval už čtvrtý test na koronavirus. Třetí mu vyšel negativně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 6. duben 2020 17:41
90627973_2579735309014605_8480818014382456832_n Josef Bernard v karanténě.

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) v pondělí absolvoval už čtvrtý test na koronavirus. Zatímco první test mu vyšel negativně, po druhém musel oznámit nákazu koronavirem. Tím ale kolotoč neskončil. Bernard totiž podle svých slov absolvoval další dva odběry. Třetí test na koronavirus mu opět vyšel negativní, na výsledky čtvrtého nyní hejtman čeká.

První z testů Bernard absolvoval poté, co se 16. března účastnil jednání krajské rady, na které se setkal s krajskou radní Radkou Trylčovou (ODS). Ta 26. března oznámila, že je nakažena koronavirem a zůstává v karanténě. Vzápětí musela na odběry celá krajská rada. Hejtman Josef Bernard (ČSSD) pak jako první testovaných politiků dne 30. března informoval, že je covid negativní.

„Další den 31. března jsem tedy nastoupil do práce. Vzápětí jsem byl krajskou hygienickou stanicí povolán na druhý odběr, jehož výsledek jsem se dozvěděl 3. dubna s tím, že jsem covid pozitivní. Od tohoto dne jsem byl v karanténě a absolvoval další dva odběry. Výsledek třetího odběru jsem obdržel 5. dubna, přičemž byl negativní. Dnes jsem absolvoval v pořadí už čtvrtý odběr, na jehož výsledek nyní čekám,“ sdělil v pondělí redakci Plzeň.cz Bernard.

Kdy přesně byl Bernard na druhém odběru, neuvedl. Vždy se prý ale řídil doporučením ze strany krajské hygienické stanice a jakékoliv pochybení ze své strany odmítá. Termín druhého odběru s ohledem na policejní vyšetřování nesdělili na dotaz redakce ani krajští hygienici. „Z informací, které máme k dispozici, mohu sdělit, že nemáme žádné indicie, že by hejtman porušil karanténu,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

Bernard: Je to politický boj

Nákazu Bernard oznámil na sociálních sítích v pátek 3. dubna s tím, že po prvním negativním testu pociťoval svalovou únavu a měl zvýšenou teplotu. Vzápětí mu řada jeho kolegů vytkla, že i přes zdravotní potíže chodil do práce a účastnil se řady setkání. V návaznosti na to totiž skončila v karanténě již podruhé krajská rada, šéf krizového štábu nebo ředitel domova pro seniory v Janovicích nad Úhlavou, který hejtman navštívil ve čtvrtek 2. dubna.

„Považuji to za politický boj,“ sdělil redakci Bernard s tím, že nikoho neohrozil a vždy jednal podle doporučení krajské hygienické stanice. Nicméně možné pochybění ze strany krajských politiků v čele s hejtmanem nyní vyšetřuje plzeňská policie. Kromě Bernarda a Trylčové má koronavirus náměstek hejtmana Zdeněk Honz (ČSSD). Ostatní politici čekají v karanténě na výsledky druhých testů.

„Zatím nevztahujeme vyšetřování k žádné osobnosti, prověřujeme, zda nemohlo dojít ke spáchání trestného šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti. Vyšetřujeme to z úřední povinnosti a zároveň se na nás obrátili i občané,“ citovala MF DNES mluvčí krajské policie Martinu Korandovou.

Poslankyně: hejtman honil PR

Na Bernardův výrok už na sociálních sítích reagovala poslankyně za hnutí ANO Barbora Kořanová. Ta uvedla, že ji mrzí, že se Bernard snaží vážnou situaci a kritiku svalovat na politický boj.

„Myslím, že soudný člověk by po absolvování testů počkal doma, prostě pro kontrolu. Inkubační doba je přece 14 dnů. Pan hejtman však v honbě za PR vyrazil do domova seniorů, tedy do místa, kde žijí lidé, které COVID-19 nejvíce ohrožuje. Lidé, které bohužel dnes nenavštěvují ani jejich příbuzní. Naopak právě situace, kdy hejtman nepřipouští, že by po dobu své nemoci krizové řízení předal někomu ze svých náměstků, zavání politickým bojem. Nikdo z nás není nad zákonem, takže myslím, že šetření policie je na místě. Politici mají jít občanům příkladem,“ uvedla Kořanová.