Hlavní herec už je v pořádku, Tylovo divadlo chystá odloženou premiéru

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 16. prosinec 2021 08:44
Hlavní herec už je v pořádku, Tylovo divadlo chystá odloženou premiéru Foto: I. Štěrbová

Světovou premiéru komedie Vánoce na poušti uvede v pátek 17. prosince plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Komedie s Martinem Stránským v roli stárnoucího rockera, kterou přímo pro Plzeň napsali oceňovaní autoři Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš, měla mít premiéru v říjnu. Kvůli úrazu právě hlavního herce ale musela být přesunuta. 

02 vanoce na pousti 2021 djkt foto irena sterbova 1962 2Komedie Vánoce na poušti sleduje příběh dvou kamarádů z fiktivní české rockové skupiny Tataturk, která byla kdysi stejně slavná jako kapela Lucie. „Nechali jsme se vést zadáním – napsat hru pro činohru DJKT, na Novou scénu, žánr tragikomedie či hořká komedie. Kromě toho tam byla poznámka, že by bylo fajn, kdyby součástí hry byly písničky. Takže jsme to vzali tou nejpřímější cestou a vymysleli si postavu muzikanta Olina, kterému jsme pořádně naložili, včetně krize středního věku,“ přibližuje vznik hry Petr Pýcha a Jaroslav Rudiš, který začátkem října převzal od německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera Záslužný řád Spolkové republiky Německo za kulturní činnost,.

Vánoce na poušti jsou sice komedie, ale mají určitý přesah. Je to příběh o tom, co všechno pro člověka může znamenat hudba, a jaké to je, když tu hudbu ztratí. Což je případ hlavní postavy Olina, který následkem traumatu přijde o hudební sluch. „Olin se trochu potácí ve světě, který k němu nebyl úplně příznivý. Ale snaží se s tím prát, co to jde. A jak už to bývá, největší neštěstí mu přinášejí ženy. Vánoce na poušti jsou hezký komediální kus a myslím, že se při něm plzeňští diváci budou dobře bavit,“ dodává Stránský.

Na vzniku zbrusu nové inscenace se také podílejí kostýmní návrhářka Jana Smetanová, která v DJKT oblékla například komedie Španělská muška a Brouk v hlavě, muzikant Ondřej Švandrlík, s jehož prací se v poslední době diváci mohli setkat při inscenacích Middletown nebo R. U.R., a plzeňskému publiku také dobře známý scénograf Lukáš Kuchinka.