Natálka (9) popálená na táboře v Rokycanech má za sebou už 25 narkóz!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 13. červenec 2022 06:56
Natálka (9) popálená na táboře v Rokycanech má za sebou už 25 narkóz! Natálka v době, kdy ležela v nemocnici. Zdroj: Pomáháme Natálce zpět do života

Vážné zdravotní a psychické problémy a před sebou další operace, doživotní následky a neustálou péči má dnes devítiletá dívka, která utrpěla před třemi lety na příměstském táboře v Rokycanech rozsáhlé popáleniny. U soudu, kde se z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti zpovídají dvě vedoucí tábora, to řekli rodiče dívky. Táborové vedoucí jsou podle obžaloby odpovědné za popálení tří dětí při provádění chemického pokusu, nejvážněji byla zasažena tehdy šestiletá dívka, kterou oheň popálil na 40 procentech těla. Osmiletého chlapce a stejně staré děvče oheň zasáhl na dvou a pěti procentech těla.

V srpnu 2019 dělaly vedoucí na závěr tábora s 23 dětmi rozdělenými do skupinek chemický pokus zvaný faraonův had. Při pokusu se smíchá cukr se sodou, směs se vsype do popela, polije lihem a zapálí. Při hoření se formuje tělo pěnového hada. Při pokusu ale vzplál líh a popálil tři děti. Jedna z vedoucích už dříve vypověděla, že se neštěstí stalo až při druhém kole pokusu. Napoprvé se uspokojivě nepovedl, ženy se proto rozhodly ho zopakovat. Znalec z Technického ústavu požární ochrany u soudu řekl, že kvůli možným rizikům bylo chybou pokus opakovat.

Vedoucí u soudu tvrdila, že nový líh do směsi vlila až po dohoření prvního pokusu. Podle znalce ale mohl stále hořet zbytek lihu plamenem, který nebyl v slunečném letním počasí vidět, nebo mohl být zbytek směsi po předchozím pokusu stále ještě příliš teplý a schopný zapříčinit vznícení vysoce hořlavého lihu. Když vedoucí napodruhé lila do směsi cukru a sody v popelu líh z lahve, v nakloněné nádobě se vznítily nahromaděné výpary, nastalo explozivní hoření a zvýšil se tlak, až hořící líh vystříkl hrdlem lahve ven a zasáhl děti. Podle znalce mohl vystříknout až téměř dva metry daleko.

Matka a otec nejvíce popálené dívky u soudu popsali, jak se během okamžiku celé rodině změnil život. O popálení dcery na táboře matku informovala telefonicky jedna z vedoucích. "Čekala jsem, že bude mít malou popáleninu na ruce, ale když jsem přijela, byl na místě i vrtulník, k dceři mě nepustili a řekli mi, že je v umělém spánku a na plicní ventilaci," popsala matka z malé obce nedaleko Rokycan. Dítě bylo v ohrožení života a lékaři rodiče připravovali i na možnost, že nepřežije, řekl otec dívky.

V nemocnici v Praze byla dcera deset dní v umělém spánku, během dvou měsíců absolvovala mnoho operací. Na 26 procentech těla včetně obličeje jí museli lékaři transplantovat kůži, kterou jí odebrali ze zad a zadní části stehen. Musela se vše učit znovu - znovu jíst, chodit. I po propuštění domů následovala dlouhá bolestivá léčba, převazy, rehabilitace, návštěvy psychiatra a fyzioterapeuta. I teď, skoro tři roky po neštěstí, musí každou zimu absolvovat zákrok na operačním laseru, protože zatímco její tělo roste, zasažená kůže neroste a musí se naříznout nebo laserem rozrušit, aby se zvětšila. Tyto zákroky bude muset absolvovat, dokud její tělo poroste. Až přestane růst, bude následovat několik plastických operací. "Má za sebou už 25 narkóz, stále má psychické potíže a emoční výkyvy, bere antidepresiva a léky na spaní. Do školy chodí, když není nemocná. Za tento školní rok zameškala 450 hodin," popsala matka. Psychické potíže dolehly i na její dva mladší sourozence.

Obžalovaným vedoucím, které se dnešního jednání u soudu neúčastnily, hrozí až čtyřleté vězení. Rodiny poškozených dětí požadují v součtu několikamilionové odškodné. Jednání pokračuje příští týden.

čtk