Hrad Kašperk se mimořádně otevře na závěr roku!

Zveřejněno v Z regionu
Od - neděle, 26. prosinec 2021 14:11
Hrad Kašperk se mimořádně otevře na závěr roku! Foto: Hrad Kašperk

Zimní a vánoční zvyky a tradice nebo i magické postavy, které bloudily Šumavou v dobách dávno minulých. Na to všechno narazí návštěvníci hradu Kašperk, který zve na zimní prohlídky.

Pro návštěvníky se zimní hrad otevře od 28. prosince do 1. ledna vždy od 10 do 16:30. Díky své poloze v nadmořské výšce 886 metrů, nabízí hrad Kašperk krásné výhledy do okolní Šumavy. "Máme tentokrát připravené speciální samostatné prohlídky o zimních zvycích, vánočních a o životě na staré Šumavě, kdy se také leckdo doví o historii hradu," uvedl kastelán Kašperku Václav Kůs.

Zpřístupněné bude purkrabství, prostor bývalého paláce i západní věž. "Je možné nahoru vystoupat. Cestou návštěvník uvidí řadu nejrůznějších exponátů, nákresů, povídání, mapek, ale třeba i ukázek magických postav, které se vyskytovaly ve zvycích starých Šumavanů," popsal Kůs. Jednou z nich je postava Klempera, kterou rodiče strašili zlobivé děti. Podle pověsti chodila Klempera 19. prosince po domech, zabalená do bílého prostěradla s sebou nosila necky s hřebíky a vyhrožovala zlobivým dětem, že jim oková nohy zatluče do nich cvočky.

V době otevření nebude chybět ani občerstvení, mimo horký svařák a grilované pochoutky.